Jak smakuje zmiana klimatu? Dowiesz się już 13 października!

Zagrożenie jest poważne i coraz wyraźniej widoczne w naszym codziennym życiu. Naukowcy ostrzegają, że szanse na skuteczne ograniczenie naszego negatywnego wpływu na klimat szybko maleją. Co możemy zrobić, by zatrzymać zmieniający się klimat?

Akcja dla Klimatu

Na początku października tego roku przedstawiono raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Według autorów dokumentu, rządy wciąż mogą sprawić, by temperatury nie wzrosły powyżej 1,5 stopnia Celsjusza, ale wymagałoby to „szybkich i daleko idących zmian” w światowej gospodarce. Jeśli emisja utrzyma się na obecnym poziomie, to już ok. 2040 roku ten cel zostanie przekroczony.
W drugiej połowie października w Krakowie odbędzie się pre-COP – nieformalne spotkanie ministrów środowiska z kilkudziesięciu krajów. Przed tym wydarzeniem Fundacja Aeris Futuro postanowiła zaapelować do osób podejmujących najważniejsze decyzje w zakresie ochrony środowiska, o większe zaangażowanie i przyśpieszenie działań mających na celu walkę ze zmianami klimatu. Już 13 października (sobota) w Krakowie będzie miało miejsce interesujące wydarzenie, którego celem jest pokazanie, że obywatele Polski chcą, by nasz kraj miał w ochronie klimatu istotny udział. Dzień Akcji dla Klimatu jest również powiązany z międzynarodową inicjatywą Friends of the Earth – Globalnym Tygodniem Akcji na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej.

Jak smakuje zmiana klimatu?

W trakcie wydarzenia, które odbędzie się w Krakowie na Placu Szczepańskim, uczestnicy będą otrzymywać ciasteczka z informacjami o istniejących zagrożeniach klimatycznych. Organizatorzy akcji będą pytać uczestników o ich zdanie na temat ochrony klimatu. Każda osoba, która weźmie udział w happeningu, będzie mogła napisać swój pro-ekologiczny pomysł na wstążce i przywiązać ją do kolorowego sznurka. Dzięki temu, w Krakowie, powstanie wstęga eko-pomysłów i eko-przemyśleń. Wszyscy chętni uczestnicy będą mogli również podpisać petycję ws. ochrony klimatu.

Spotkanie zacznie się o 11:00 i potrwa ok. 3 godzin.

Organizatorem akcji jest Fundacja Aeris Futuro.

Strona wydarzenia na Facebook’u TU