Ostanie lata to okres intensywnych zmian, szczególnie wyraźnych w sektorze energetycznym. Zauważalne jest zakończenie ery opartej na niewielkiej liczbie dużych podmiotów, a coraz większa uwaga skupia się na energetyce rozproszonej. Ta forma energetyki, bardziej lokalna i lepiej zintegrowana z potrzebami rynkowymi, wkomponowuje się w krajobraz gospodarczy. Obrazowo można powiedzieć, że kilka potężnych filarów zamieniamy na mniejsze, ale za to bardziej liczne, rozproszone po całym kraju. Taka konstrukcja wydaje się znacznie bezpieczniejsza i efektywniejsza. W konsekwencji zmienia się spojrzenie na to, czym jest bezpieczeństwo energetyczne.
Oprócz wprowadzania energetyki rozproszonej jako kierunek rozwoju należy wskazać przede wszystkim inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne, magazyny ciepła, energię z wód geotermalnych oraz uzupełniająco energię wiatru i biomasy.
Kluczowym elementem w drodze do efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego jest także odzysk ciepła, w tym ciepła odpadowego, który jest efektem ubocznym różnych procesów produkcyjnych, ale także ciepła pochodzącego z serwerowni lub innych urządzeń.
Istotne zdaje się też być czerpanie energii ze spalania śmieci w nowoczesnych zakładach utylizacji odpadów oraz modernizacja sieci na sieć niskotemperaturową. Do tej pory elektrociepłownie musiały ogrzać wodę płynącą w ciepłociągach do temperatur 95-110 stopni Celsjusza, docelowo wystarczające byłoby podgrzanie wody do poziomu 70 stopni.
Odbiorcy ciepła są dziś znacznie bardziej świadomi, o wiele większą uwagę przywiązują nie tylko do cen, ale również rośnie wiedza na temat jak efektywnie korzystać z ciepła.
Przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem ciepła stale przeobrażają się, i co jest kluczowe, dążą do tych przemian. Niemniej jednak, taki proces wymaga nie tylko czasu i nakładów finansowych, lecz także zrozumienia potrzeby tych zmian- również ze strony decydentów. Przeprowadzane transformacje mają na celu zmienienie perspektywy i bardziej wszechstronne spojrzenie na rolę sektora ciepłowniczego w kontekście całego sektora energetycznego.
