Kolejne 2 gminy zdecydowały o przyjęciu lokalnych uchwał antysmogowych!
Zarząd Województwa Małopolskiego skierował właśnie do konsultacji społecznych projekty lokalnych uchwał antysmogowych dla gmin Rabka-Zdrój oraz Czarny Dunajec. Niebawem na ich terenach w ramach konsultacji społecznych rozpoczną się spotkania z mieszkańcami. Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
Ogromnie cieszy fakt, że kolejne gminy małopolski decydują się na odważne kroki w walce o czyste powietrze. To ważny dzień w polityce antysmogowej województwa. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych jest wpływ na zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to przyznawanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 na preferencyjnych warunkach.
– podkreśla Wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Wg uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na odważniejsze kroki. Zachęca do tego znacząca poprawa jakości powietrza w Krakowie, gdzie od września 2019 obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych.
Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku. Od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski.
Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Jednak aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz wsparcie dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.
Jeżeli przełamiemy stereotyp, że walka o powietrze to tylko wyobraźnia dużych miast, to naprawdę będzie wielka rewolucja środowiskowa i świadomościowa.
– dodaje Wicemarszałek.
Opinie i uwagi do projektu można przesyłać do 13 sierpnia 2021 roku za pomocą formularza internetowego, dostępnego na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/.