Podsumowanie LIFE Małopolska – wrzesień 2023
Najważniejsze wydarzenia
- 26 września rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego na kolejny 3-letni okres.
- 1 września odbyło się spotkanie robocze dotyczące założeń programu FEM 2021-2027 projektu A „Zapewnienie wyposażenia sprzętowego straży gminnych/międzygminnych w zakresie przeprowadzanych kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowisk”
- W dniach 16-22 września odbyły się obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Małopolskie miasta i gminy zaangażowały się w obchody organizując prelekcje, ekostanowiska oraz akcje, które promujące zrównoważony transport. W tym roku Województwo Małopolskie przygotowało specjalną prezentację o oszczędzaniu energii, którą gminy wykorzystały do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Pracownicy UMWM wraz z wicemarszałkiem województwa – Łukaszem Smółką, również aktywnie włączyli się w promocję transportu rowerowego oraz urządzeń transportu osobistego organizując przejazd krakowskimi ścieżkami rowerowymi na swoich jednośladach i hulajnogach.
- We wrześniu zakończyły się szkolenia z obsługi Systemu Lokalnych Ostrzeżeń Publicznych (SYSLOP). Projekt jest obecnie pilotażowo wdrażany w województwie małopolskim. Jest to system powiadamiania o wprowadzonych stopniach zagrożenia złą jakością powietrza. Celem projektu jest wypracowanie sprawnie działającego systemu informacyjno-ostrzegawczego.
- Ekodoradcy rozdystrybuowali łącznie ponad 13 tys. materiałów informacyjno–edukacyjnych oraz udzielili ponad 8 tys. porad mieszkańcom Małopolski
C.1. Ekodoradcy
Porady i pomoc mieszkańcom
We wrześniu Ekodoradcy zatrudnieni w ramach programu LIFE zapewnili pomoc doradczą mieszkańcom Małopolski w wymiarze:
- 3 724 osoby przyjęte w biurze,
- 3 272 telefonicznie,
- 360 pisemnie lub mailowo,
- 684 w trakcie wizyt w terenie.
Przeprowadzono 374 kontrole u mieszkańców w zakresie spalania odpadów. W 7 przypadkach stwierdzono naruszenie przepisów.
Ankiety od mieszkańców i wnioski o dofinansowanie
Ekodoradcy zaangażowani byli w zbieranie od mieszkańców wniosków o dofinansowanie. We wrześniu 2023 roku:
- zebrano 400 wniosków od mieszkańców zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania do wymiany źródeł ciepła.
Ekodoradcy wprowadzili lub zaktualizowali dane o 6 852 nieruchomościach w Centralnej Ewidencji Ogrzewania Budynków (CEEB).
C.2. Centrum Kompetencji
Aplikacja “Ekointerwencja”
We wrześniu przyjęto 165 zgłoszeń. Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej https://ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html.
Można wyszczególnić:
- 78 zgłoszeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
- 39 nielegalnego wywożenia odpadów,
- 37 dotyczyło ścieków i zrzutów nieczystości,
- 11 zakwalifikowano jako inne zgłoszenia,
Centrum Kompetencji udzieliło odpowiedzi na ponad 85 zapytań skierowanych do UMWM w formie wiadomości e-mail oraz 70 zapytań telefonicznych.
Spotkanie robocze dotyczące założeń programu FEM 2021-2027
1 września odbyło się spotkanie robocze dotyczące założeń programu FEM 2021-2027 projektu A „Zapewnienie wyposażenia sprzętowego straży gminnych/międzygminnych w zakresie przeprowadzanych kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowisk” przedstawicieli Departamentów: Środowiska, Rozwoju Regionu oraz Funduszy Europejskich. Departament Środowiska reprezentowali: dyr. Kinga Radoń, Z-ca dyr. Tomasz Pietrusiak, Kierownik SR-V Katarzyna Stadnik oraz pracownicy zespołu SR-V.
Szkolenie z Funduszami Europejskimi!
14-15 września odbyły się kolejne szkolenia organizowane przez Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Sączu, skierowane do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, ich związków i stowarzyszeń. Przedstawione zostały informacje na temat Działania 2.5 (Funkcjonowanie Ekodoradców w gminach), w tym warunki ubiegania się o środki, zakres wsparcia, zasady kwalifikowalności wydatków itp. Omówiono także proces rejestracji w systemie IGA i zasady przygotowania wniosku o dofinansowanie.
Spotkanie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska
19 września odbyło się spotkanie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Była to okazja do dyskusji na temat obowiązujących przepisów Programu ochrony powietrza i ich interpretacji podczas wykonywanych kontroli.
Wyjazd studyjny do Danii- spotkania organizacyjne
7, 18 i 27 września odbyły się spotkania z Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz Ambasadą Danii w sprawie organizacji wyjazdu studyjnego do Danii dla partnerów projektu.
E.2. Lokalne działania informacyjno–edukacyjne w zakresie ochrony powietrza
Materiały edukacyjne o tematyce ochrony powietrza
Ekodoradcy w gminach:
- rozdystrybuowali 9 589 ulotek i broszur oraz 525 plakatów,
- przygotowali i rozdystrybuowali 3 816 innych materiałów edukacyjnych i promocyjnych (materiały promocyjne, ulotki związane z Programem Czyste Powietrze, gry planszowe i materiały szkolne dla dzieci).
Spotkania i wydarzenia
Ekodoradcy zorganizowali spotkania i wydarzenia:
- 49 spotkań w szkole, w którym wzięło udział 2 574 uczestników,
- 17 konkursów dla dzieci i młodzieży, w którym wzięło udział 757 uczestników,
- 60 spotkań z mieszkańcami, w których uczestniczyło 331 osób,
- 29 spotkań z lokalnymi liderami, łącznie z 227 osobami,
- 18 innych wydarzeń o tematyce ochrony powietrza, w których uczestniczyło 20 064 osób.
Wykorzystanie mediów
Ekodoradcy w gminach przygotowali:
- 10 artykułów w prasie,
- 67 artykułów i postów w Internecie i mediach społecznościowych,
- 39 razy wykorzystano inne media
- 6 audycji w radiu lub TV
E3. Tworzenie sieci wymiany doświadczeń z innymi projektami
Konsultacje POP!
26 września rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego na kolejny 3-letni okres.
Europejski Tydzień Mobilności
W dniach 16-22 września odbyły się obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Małopolskie miasta i gminy zaangażowały się w obchody organizując prelekcje, ekostanowiska oraz akcje, które promujące zrównoważony transport. W tym roku Województwo Małopolskie przygotowało specjalną prezentację o oszczędzaniu energii, którą gminy wykorzystały do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Pracownicy UMWM wraz z wicemarszałkiem województwa – Łukaszem Smółką, również aktywnie włączyli się w promocję transportu rowerowego oraz urządzeń transportu osobistego organizując przejazd krakowskimi ścieżkami rowerowymi na swoich jednośladach i hulajnogach.
Zakończenie szkoleń z SYSLOP
We wrześniu zakończyły się szkolenia z obsługi Systemu Lokalnych Ostrzeżeń Publicznych (SYSLOP). Projekt jest obecnie pilotażowo wdrażany w województwie małopolskim. Jest to system powiadamiania o wprowadzonych stopniach zagrożenia złą jakością powietrza. Celem projektu jest wypracowanie sprawnie działającego systemu informacyjno-ostrzegawczego.