Spotkanie robocze projektów LIFE na rzecz poprawy jakości powietrza

31 lipca odbyło się spotkanie online, w którym wzięli udział przedstawiciele trzech projektów LIFE: Małopolska w zdrowej atmosferze, HungAiry z Węgier oraz Populair ze Słowacji. Celem spotkania było przygotowanie do październikowych warsztatów, które zostaną zorganizowane na Węgrzech.

Współpraca projektów LIFE

W październiku zespół LIFE HungAiry organizuje warsztaty, które posłużą wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie ochrony powietrza. Podobne spotkanie odbyło się już w maju 2023 roku na Słowacji.

W październikowym wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele projektu LIFE Podkarpackie – Żyj i Oddychaj, który rozpoczął się w styczniu tego roku. Projekt LIFE Podkarpackie ma na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej w regionie. Oferuje mieszkańcom doradztwo i wsparcie w wyborze źródeł finansowania oraz w składaniu wniosków o dotacje. Zatrudnieni w ramach programu doradcy wspierają też mieszkańców w doborze systemów ogrzewania, termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, projekt zakłada m.in. stworzenie gminnego systemu zarządzania energią oraz wkład w poprawę planowania przestrzennego.

Międzynarodowe spotkanie projektów

Podczas spotkania online uczestnicy przeprowadzili wstępne konsultacje dotyczące nadchodzących warsztatów. Skupili się na omówieniu kluczowych tematów październikowego wydarzenia. Wspólnie ustalili, że warsztaty będą dotyczyć zagadnień takich jak programy ochrony powietrza, nowe wymogi prawne, czy informowanie społeczeństwa o jakości powietrza.

Tematy te mają ogromne znaczenie dla wszystkich krajów realizujących projekty LIFE. Wspólna dyskusja z pewnością pozwoli na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk między uczestnikami. Poruszone zostaną także kwestie stref czystego transportu, rynku samochodów elektrycznych oraz rozwoju OZE. To tematy istotne zarówno pod kątem ochrony środowiska jak i polityki energetycznej, różniącej się w każdym kraju.

Jednym z kluczowych tematów będzie z pewnością ogrzewanie gospodarstw domowych. Uczestnicy warsztatów będą dyskutować o problemach związanych z ogrzewaniem, możliwościach poprawy oraz metodach podnoszenia świadomości mieszkańców. W październiku zostaną też omówione sposoby zarządzania systemem ekodoradców oraz zapewnienia trwałości wyników projektów. Z pewnością podczas warsztatów nie zabraknie przykładów dobrych praktyk, które mogą stać się inspiracją do działania w innych projektach i miejscach.

Reprezentacja projektu LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze podczas spotkania.

Małopolskę reprezentowały: Katarzyna Stadnik – kierownik Zespołu Ochrony Powietrza oraz Klaudia Kowalczyk. Spotkanie online było ważnym krokiem w przygotowaniach do październikowych warsztatów. Dzięki wspólnej dyskusji uczestnicy mogli wypracować najlepsze metody i tematy, które przyczynią się do dalszego rozwoju projektów LIFE i poprawy jakości powietrza w regionie.

Reprezentanci europejskich projektów