Oczyszczacze powietrza w bocheńskich przedszkolach

W dniach 9-12 października br. odbył się cykl spotkań w bocheńskich przedszkolach w ramach akcji edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza.

Marszałek Województwa Małopolskiego prowadzi akcję społeczną, która ma na celu uświadomienie mieszkańców o problemie jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Elementem prowadzonej akcji edukacyjnej jest zakup oczyszczaczy powietrza i ich przekazanie od września 2018 do przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Zainteresowanie otrzymaniem oczyszczacza powietrza wyraziło prawie 1 800 placówek z obszaru całego województwa.

Akcja edukacyjna ekodoradcy

Warunkiem otrzymania urządzenia jest zadeklarowanie przez placówkę przeprowadzenia akcji edukacyjnej z udziałem dzieci i rodziców dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Podczas zajęć z Ekodoradcą Urzędu Miasta Bochnia dzieci dowiedziały się skąd bierze się smog i jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie. Dzieci wiedziały, że palenie śmieci jest szkodliwe,  a podczas zajęć każdy maluch miał okazję wrzucić je do odpowiedniego worka zgodnie z systemem segregacji śmieci. W luźnej i bardzo żywnej dyskusji, dzieci opowiadały jak możemy wspólnie dbać o czyste powietrze, co robić gdy powietrze jest „brudne” i do czego służą oczyszczacze powietrza. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały karty pracy, które pomogą im utrwalić zdobytą wiedzę oraz odznaki „Strażnika czystego powietrza”.

Gdzie trafiły oczyszczacze powietrza?

Zajęcia zorganizowane zostały w placówkach, do których trafiły oczyszczacze powietrza tj.:

  • Miejskim Przedszkolu nr 2 w Bochni
  • Miejskim Przedszkolu nr 3 w Bochni
  • Miejskim Przedszkolu nr 4 w Bochni
  • Miejskim Przedszkolu nr 5 w Bochni
  • Miejskim Przedszkolu nr 6 w Bochni
  • Oddziale Przedszkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Bochni

Urządzenia zostały przekazane przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

[easy_image_gallery gallery=”157″]