Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020 w Gminie Chrzanów

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. Jego celem jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.

A Czym jest ETZT?

Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:

  • zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu  takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa
  • zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego
  • stworzeniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom

W związku z tym od 16 do 22 września br. odbędzie się szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu.

16 – 22.09.2020 – Adopcja roślin

W plenerze przed biblioteką lub w bibliotece odbędzie się Adopcja roślin. Zapraszamy do przyniesienia swoich kwiatów doniczkowych i oddania ich innym. Do wszelkiej wymiany, zamiany.

16 – 22.09.2020 Bookcrossing – książka w podróży

Bookcrossing – książka w podróży. Z cyklu „Biblioteka na dwóch kółkach” uruchomiamy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury ekologicznej.

18.09.2020 – Debata zrównoważona

O godzinie 17:30 odbędzie się Debata zrównoważona  –  streaming live.

Spotkanie z Joanną Erbel, autorką książki „Poza własnością: w stronę udanej polityki mieszkaniowej”,  Wydawnictwo Wysoki Zamek, Kraków 2020.

20.09.2020 – VIII Rajd Chrzanowskich Cyklistów

O godz. 10:00 odbędzie się VIII Rajd Chrzanowskich Cyklistów zakończony piknikiem bibliotecznym Biblioteka na dwóch kółkach.

W tym roku podczas rajdu pokonany zostanie dystans 18,5 km.

Start o godz. 10:00 pod biblioteką. Koniec o godz. 12:00 przy Szkole Podstawowej w Luszowicach, przy ul. S. Przybyszewskiego 6.

Zapisy tylko online od 1.09.2020 do 17.09.2020. Limit uczestników: 150 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisz się online tutaj.

Regulamin wraz z kartą uczestnictwa oraz zgodą prawnego opiekuna na udział niepełnoletniego uczestnika znajdziesz tutaj.

Trasę rajdu znajdziesz tutaj.

Podczas pikniku odbędą się warsztaty plastyczne Na rower wsiadam swój i cały świat jest mój.

22.09.2020 – Międzynarodowy Dzień bez Samochodu

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, który jest zwieńczeniem wydarzenia. Tego dnia w Chrzanowie wyznaczane są strefy zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.

Właściciele samochodów, na podstawie dowodu rejestracyjnego i dowodu tożsamości, będą mogli w tym dniu korzystać z darmowego przejazdu środkami transportu miejskiego organizowanego przez ZKKM.