#EUGreen Week w gminie Nawojowa
Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, eko-stoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia.
Gmina Nawojowa, również w tym roku włączyła się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia, organizowanego przez Komisję Europejską, poświęcone kwestiom związanym z ochroną środowiska. Ekodoradczyni przygotowała działania ekologiczne zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców gminy.
Stoiska ekologiczne
Podczas imprezy Zielone Świątki utworzono punkt Ekodoradców. Mieszkańcy mogli skorzystać z porad nt. wymiany pieca czy termomodernizacji budynku. Mieszkańcy gminy uzyskali informacje m.in. o takich programach jak : „Program Priorytetowy Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Była to dobra okazja dla osób chcących uzyskać informację bezpośrednio od Ekodoradcy poza godzinami pracy urzędu. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje.
Podczas Gminnego Dnia Dziecka, Ekodoradczyni przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych mieszkańców gminy. Zaproszono na tę okazję organizacją z Tarnowa – BOO Organizacja Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta S.A. Dla zainteresowanych ekologią, czekały konkursy, quizy ekologiczne oraz krótka lekcja segregacji odpadów. Stoisko ekologiczne cieszyło się dużym zainteresowaniem, bo jak wiadomo, nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty.
Prelekcja ekologiczne
W dniu 5 czerwca br.,podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska, w Szkole Podstawowej w Bączej Kuninie, Ekodoradczyni przeprowadziła prelekcję ekologiczną. Młodzi mieszkańcy gminy z wielkim zaangażowaniem słuchali o jakości powietrza, o tym jak zanieczyszczenia wpływają na zdrowie ludzkie oraz jak zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza. Na koniec uczniowie obejrzeli krótki filmik ekologiczno-edukacyjny oraz otrzymali materiały edukacyjne. Warto także wspomnieć, że uczniowie tej szkoły mogą na bieżąco śledzić jakość powietrza, poprzez zamontowany w ramach projektu LIFE, czujnik jakości powietrza wraz z tablicą LED. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.