#EUGreenWeek w gminie Kocmyrzów-Luborzyca

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia

Gmina Kocmyrzów-Luborzyca akcję edukacyjną zorganizowała w dniach 5-11 czerwiec br. . Wydarzenie poświęcone było kwestiom związanym z ochroną środowiska i stanowiło wyjątkową okazję do promowania działań służących ochronie środowiska.

Spotkanie z mieszkańcami na … peronie!

Ekodoradcy z Urzędu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca przeprowadzili akcje dla mieszkańców, którzy korzystają na co dzień z komunikacji zbiorowej Spotkania odbyły się na Park&Ride w miejscowości Baranówka oraz Łuczyce. Ekodoradcy przekazywali mieszkańcom cenne informacje na temat ochrony środowiska. Rozmowy dotyczyły segregacji odpadów, oraz jak pozyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Patrząc na coraz większe zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniem do wymiany źródła ciepła oraz termomodernizację budynku rozwinęła się obszerna dyskusja.

Mieszkańcy otrzymali materiały informacyjne dotyczące aktualnej uchwały antysmogowej i ulotki jak skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze.

Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

W ramach kampanii Zielonego Tygodnia odbyły się warsztaty edukacyjno – ekologiczne w Przedszkolu Samorządowym „Akademia Przedszkolaka” w Wysiołku Luborzyckim oraz w Przedszkolu Samorządowym „Wesoła Gromadka” w Dojazdowie. Warsztaty w grupach 5 i 6 latków przeprowadziła Członek Zarządu Małopolskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z o.o.

Zajęcia dotyczyły poprawnej segregacji odpadów. Przedszkolaki poznawały kolory poszczególnych frakcji odpadów oraz samodzielnie dopasowywały odpady do kolorowych pojemników. Warsztaty pozwoliły dzieciom przyswoić podstawowe zasady segregacji odpadów oraz przećwiczyć prawidłową segregację. Dzieci zapoznały się z pojęciem recyklingu oraz korzyściami dla środowiska. Nasi młodzi mieszkańcy byli bardzo zainteresowani i świadomi tego, jakie nowe rzeczy mogą powstać w procesie recyklingu. MPGO przekazało materiały edukacyjne min. książeczki i kolorowanki a dla starszaków plan lekcji z kolorową segregacją.