22 września 2019 r. Piknik Rowerowy „Czyste Powietrze Wspólna Sprawa”

20190922 173746A

Czyste Powietrze Wspólna Sprawa

22 września 2019 r. w Czernichowie odbył się Rodzinny Piknik Rowerowy – „Czyste Powietrze Wspólna Sprawa” zorganizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przez Gminę Czernichów i Firmę StarComp Dariusz Starowicz. Impreza została objęta patronatem medialnym Radia Kraków.

Eko-transport w Czernichowie

Główną ideą rodzinnego pikniku rowerowego była troska o jakość powietrza atmosferycznego poprzez wykorzystywanie na co dzień innych środków transportu niż samochód. Jednocześnie promowano aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia. Mieszkańcy i goście mieli okazję odkryć walory turystyczne gminy, skorzystać ze ścieżek rowerowych i spróbować lokalnych przysmaków.
Uczestnicy licznie dotarli do Czernichowa ekologicznymi środkami transportu: rowerem, pieszo, hulajnogą, na rolkach czy transportem publicznym. Goście przybyli z różnych zakątków województwa: Krakowa, Skawiny czy Alwerni. Rekordziści przyjechali na piknik aż z Wieliczki, pokonując w tym dniu imponującą trasę 135 km! Na miejscu czekały liczne atrakcje, poczęstunek i wiele upominków propagujących bezpieczne poruszanie się po drogach.

Eko-porady dla mieszkańców

Ekodoradca z gminy Czernichów przybliżył zainteresowanym ideę akcji European Mobility Week, Dnia bez samochodu oraz 25-ej edycji akcji Sprzątanie Świata. Doradzał także w kwestiach dofinansowań do wymiany kotła, ocieplenia budynków, wymiany stolarki. Ponadto, Lokalna Grupa Działania „Blisko Krakowa”, zrzeszająca sześć podkrakowskich gmin, na swoim stoisku promocyjnym informowała o atrakcjach przyrodniczych i kulturowych regionu. Mieszkańcy mogli również zapytać o dostępne dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Atrakcje dla młodszych i starszych

Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Czernichowa. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Straży Miejskiej z Krzeszowic na torze rowerowym z elementami ruchu drogowego dzieci sprawdzały swoje umiejętności i wiedzę praktyczną. Najmłodsi strażacy z Czernichowa – Ogniki także wsparli organizację pikniku. Mieszkańcy i goście mogli poczęstować się domowymi wypiekami i lemoniadą, które młodzi strażacy przygotowali ze swoimi rodzicami.

Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w konkursach, za co zostali nagrodzeni upominkami. Czekały na nich też zajęcia plastyczne i malowanie twarzy przez firmę Meluzyna. Dla wszystkich przybyłych zapewniono zdrowy poczęstunek w postaci jabłek przekazanych przez firmę Wiga. Piknik uświetniła również oprawa muzyczna, dmuchańce dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.

Nad bezpieczeństwem przybyłych czuwali policjanci z Komisariatu Policji w Krzeszowicach i strażacy z OSP Czernichów i Czułówek. Dziękujemy im za bezinteresowną pomoc przy organizacji niedzielnej imprezy! Dziękujemy także wszystkim za udział w Pikniku Rowerowym, a Firmie StarComp Dariusz Starowicz za owocną współpracę. Mamy nadzieję, że spotkamy się już za rok.