Wianki Czernichowskie – Piknik Ekologiczny

Wianki Czernichowskie

W dniu 1 lipca 2018 r. na błoniach przy Szkole Rolniczej w Czernichowie odbyły się Wianki Czernichowskie – Święto Kiełbasy Lisieckiej. W godzinach 15.00 – 20.00 wydarzeniu towarzyszył piknik ekologiczny.

Na zaproszenie ekodoradcy przyjechali przedstawiciele firm produkujących, sprzedających i wykonujących usługi instalatorskie branży ciepłowniczej. Na wystawie prezentowane były nowoczesne, ekologiczne kotły na paliwo stałe, a także kotły gazowe. Była możliwość konsultacji ze specjalistami z firm Viessmann Sp. z o.o, Instal-Skucińscy, Immergas Polska sp. z o. o, Gaspol S.A., OZEmont. Było także stoisko z oczyszczaczami powietrza Boneco.

Porady dla mieszkańców

Ekodoradca wraz z gośćmi z KAPE – Krajowej Agencji Poszanowania Energii z Warszawy udzielał porad i informacji na temat ekologicznych źródeł ogrzewania, odnawialnych źródeł energii, możliwości pozyskania dofinansowywania do wymiany kotłów, przybliżał przepisy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.

Sadzonki za odpady

Działania informacyjno-edukacyjne były prowadzone w ramach programu pn. „Wymiana kotłów i pieców w indywidualnych gospodarstwach domowych w Gminie Czernichów” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, poddziałanie 4.4.1 Obniżenie poziomu niskiej emisji – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – ZIT. Mieszkańcy w zamian za surowce wtórne, które przynieśli, mogli otrzymać sadzonkę lawendy. Zebraliśmy dwa 120 l worki plastikowych zakrętek, 10 kg baterii, duży karton elektrośmieci, 30 żarówek a także aluminiowe puszki i inne odpady. Zakrętki zostały przekazane stowarzyszeniu „Dobro Powraca” z Przegini Narodowej które przekazało je dalej osobom potrzebującym.

Zabawy plastyczne dla dzieci

Pod namiotem ekodoradcy dzieci i dorośli mogli zatrzymać się na chwilę aby porozmawiać o ochronie powietrza oraz wziąć udział w zabawach plastycznych. Prowadziła je mieszkanka naszej gminy, Pani Dorota, która jako wolontariusz pomagała w organizacji pikniku ekologicznego.

[easy_image_gallery gallery=”663″]