Ekofestyn w Gminie Kocmyrzów – Luborzyca

24.11.2019 r. na terenie nowo wybudowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Kocmyrzowie odbył się Ekofestyn pt. ”Śmieci segregujemy w zieleni żyjemy”.

Zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wicemarszałek Województwa Małopolskiego pan Tomasz Urynowicz, Przewodnicząca Rady Gminy pani Małgorzata Doniec, Prezes Stowarzyszania Gmina Aktywna+ pani Sylwia Zawalska – Wierzbińska, radni oraz sołtysi z terenu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca,  powitał Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca pan Marek Jamborski.
Podczas festynu zostały wydzielone strefy, gdzie pracownicy urzędu gminy, wraz z Ekodoradcą edukowali oraz pomagali mieszkańcom w szczególności dzieciom i młodzieży biorącym udział w przygotowanych atrakcjach.

Kompostujesz – zyskujesz czarne złoto ogrodnika!

Pierwszą strefą było „KOMPOSTUJESZ – ZYSKUJESZ CZARNE ZŁOTO OGRODNIKA”, w której zebrani mieszkańcy zostali zapoznani przez ekodoradcę Gminy Kocmyrzów – Luborzyca z ideą kompostowania.
Następnie uczestnicy festynu przy wykorzystaniu kompostu posadzili rośliny do doniczek, które zabrali do domu.

Zapakuj się ślicznie – ekologicznie

W drugiej strefie „ZAPAKUJ SIĘ ŚLICZNIE – EKOLOGICZNIE” przy pomocy Pań ze Stowarzyszenia Aktywnych Seniorów „Jesienny Liść” odbyło się szycie toreb na zakupy ze starych zasłon i firan .
Następnie dzieci i młodzież ochoczo ozdabiały i kolorowały nowo powstałe torby, które zabrały ze sobą do domu.

Drugie życie rzeczy

W strefie „DRUGIE ŻYCIE RZECZY” dzieci malowały wcześniej przygotowane karmniki dla ptaków. Karmniki powstały z surowców wtórnych, oraz deseczek oddanych przez mieszkańców na PSZOK. Następnie gotowe karmniki trafią do szkół i przedszkoli na terenie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

Podaj dalej!

W strefie czwartej „PODAJ DALEJ” odebraliśmy ubrania, oraz koce, poduszki i tekstylia przyniesione przez mieszkańców. Zebrane rzeczy przekażemy osobom potrzebującym i do schroniska dla zwierząt. Następnie w strefie „GRAJ W EKOKOLORY” ekodoradca przeprowadził pogadankę na temat segregacji odpadów komunalnych, oraz szkodliwości palenia śmieci w paleniskach domowych oraz bioodpadów na działce. Dzieci miały za zadanie posegregować odpady komunalne, oraz rozwiązać ekoquizy. W nagrodę za uczestnictwo otrzymały ekogry planszowe oraz dyplomy małego ekologa.

Wiesz co jesz!

W ostatniej strefie „WIESZ CO JESZ” zapewniliśmy uczestnikom pikniku zdrowy poczęstunek z owoców i warzyw.

Festyn został zorganizowany przez Stowarzyszenie Gmina Aktywna+ oraz Urząd Gminy Kocmyrzów – Luborzyca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Tomasz Urynowicz. Wydarzenie to zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Samorządu Gminy.


Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców jak również aprobatą najmłodszych. W przyszłości planowane są kolejne festyny ekologiczne.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem na temat festynu na stronie EkoMalopolskaTV https://www.facebook.com/EkoMalopolskaTV/videos/3113114772035437/