24 godziny walki ze smogiem

W dniach 7-8 grudnia 2019 r. na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego miała miejsce kolejna już edycja Smogathonu – międzynarodowego wydarzenia, którego głównym celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą nowoczesnych technologii.

źródło: https://smogathon.com/pl/strona-glowna-old/

W tym roku wydarzenie przyjęło formę tzw. hackathonu, czyli 24-godzinnego maratonu programowania. Podczas całodobowej burzy mózgów uczestnicy mierzyli się z pięcioma problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza. Korzystali przy tym z danych udostępnionych przez Miasto Kraków, firmę Airly, IMGW, GIOŚ oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Nad każdym z podejmowanych tematów czuwała konkretna instytucja – jako patron. Jej przedstawiciele sprawowali rolę doradczą nad projektem i przede wszystkim dzielili się aktualną wiedzą.

Kategorie zadań:

  1. Nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi
    (patron kategorii: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego).
  2. Identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza (patron kategorii: Krakowski Alarm Smogowy).
  3. Zarządzanie emisją w transporcie (patron kategorii: Urząd Miasta Krakowa).
  4. Zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza (patron kategorii: Medycyna Praktyczna).
  5. Monitorowanie i prognozowanie zanieczyszczenia (patron kategorii: IMGW).

Laureaci każdej z kategorii otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Krakowski Park Technologiczny przygotował również nagrodę dodatkową w wysokości 60 tys. zł, którą otrzymali zwycięzcy kategorii „Nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi” – zespół Qubit, za projekt platformy i aplikacji do zgłaszania wypadków w zakładach przemysłowych i analizy dotychczasowych danych.

Ponadto, zespół pod nazwą Smog Wawelski otrzymał nagrodę specjalną w wysokości 15 tys. zł ufundowaną przez markę Allegra za holistyczne podejście do dostępu do informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć krakowskich doradców energetycznych. Zorganizowali oni na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego specjalne stoisko, gdzie informowali o proekologicznych działaniach prowadzonych przez Miasto Kraków.