Krakowska #EKO(r)EWOLUCJA

Krakowska #EKO(r)EWOLUCJA

Krakowianie od wielu lat walczą o poprawę jakości powietrza w swoim mieście.

W latach 1995 – 2019 korzystając z dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zlikwidowali ponad 45 tysięcy palenisk i kotłów na paliwo stałe. Dzięki tym działaniom do atmosfery trafiło około 2 800 000 kg pyłu mniej. Od 1 września zgodnie z uchwałą antysmogową na terenie miasta zaczął obowiązywać całkowity zakaz palenia drewnem i węglem.

Aby przypomnieć o tym wydarzeniu, a także podziękować mieszkańcom za przeprowadzaną w ostatnich latach aktywną wymianę palenisk na paliwo stałe, 1 września w ramach ostatniego w tym roku Pikniku Krakowskiego zorganizowano specjalną Strefę Ekologii.

Piknik miał miejsce w Parku Krakowskim i cieszył się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Słoneczna pogoda dopisała i zarówno starsi jak i młodsi krakowianie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu korzystając z licznych zorganizowanych atrakcji.

W strefie ekologii Wydział ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskie spółki przygotowały szereg atrakcji. Na krakowian czekały warsztaty z Kapitanem Powietrze czy warsztaty recyklingowe „Tajni agenci”. Mieszkańcy wzięli udział w prezentacjach, konkursach, grach i zabawach o tematyce ekologicznej.

Na uczestników zajęć czekały nagrody, a za udział w warsztatach można było otrzymać sadzonki kwiatów i krzewów.

Swoją radą mieszkańcom służyli również Doradcy Energetyczni z Urzędu Miasta Krakowa, którzy informowali na temat wchodzącego w życie zakazu stosowania paliw stałych oraz możliwości uzyskania dotacji do zmiany systemu ogrzewania, instalacji odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji budynków.