Wielka Lekcja Ekologii 2019

Już po raz drugi na terenie Tauron Areny Kraków miała miejsce Wielka Lekcja Ekologii. Głównym celem wydarzenia jest kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Miasto i podległe jednostki. W szczególności związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

7 października na płycie głównej Areny powstało ponad 20 stoisk przygotowanych m.in. przez wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie, stowarzyszenia i fundacje ekologiczne.

Wydarzenie to, pogłębiające wiedzę na temat ekologii skierowane było do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Szczególne zaproszenie otrzymali uczniowie krakowskich szkół.

Podczas „Lekcji Ekologii” Krakowianie mogli zobaczyć m.in. jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury. Mieszkańcy dowiedzieli się również z czego składają się panele fotowoltaiczne i dlaczego woda z kranu jest taka dobra. Chętni sprawdzali jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek, jeżdżących po krakowskich ulicach. Można było także wziąć udział w eko-warsztatach i panelach naukowo-edukacyjnych zorganizowanych przez Politechnikę Krakowską. Uczestnicy mogli również zwiedzić Ekospalarnię Kraków, Lamusownię czy Ogród Doświadczeń im. Lema.

Krakowscy Doradcy Energetyczni przygotowali stanowisko na którym każdy zainteresowany mógł uzyskać informacje na temat prowadzonych przez miasto programów dotacyjnych. Odwiedzający poznali zasady przyznawania dotacji. Uzyskali także informację na temat ochrony powietrza. Poznali również działania, które każdy może podjąć, aby walczyć o czyste powietrze w swoim otoczeniu. Na najmłodszych, jak zawsze czekały gry i zabawy o charakterze ekologicznym, spotkać mogli także Kapitana Powietrze. Na młodych ekologów, którzy dzielnie odpowiadali na eko-zagadki, czekały drobne upominki.