Wielka Lekcja Ekologii
Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy oraz inne pojazdy wykorzystywane przez miejskie spółki komunalne? Co to są farmy wertykalne, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań krakowianie mogli poznać podczas Wielkiej Lekcji Ekologii, która miała miejsce 8 października w TAURON Arenie Kraków.
Podczas wydarzenia mieszkańcy Krakowa mogli zapoznać się z proekologicznymi działaniami Gminy Miejskiej Kraków oraz miejskich jednostek komunalnych.
Licznie przybyłe na Wielką Lekcji Ekologii dzieci, mogły wziąć udział wspecjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, grach i zabawach edukacyjnych. Skorzystać z niepowtarzalnej okazji zwiedzenia maszyn i pojazdów wykorzystywanych przez krakowskie jednostki. Rodzicie natomiast brali udział w panelu edukacyjnym, gdzie poruszane były tematy zanieczyszczenia powietrza i działań miasta w zakresie poprawy jakości powietrza. Rozważano wpływ czyszczenia ulic na ograniczenie pylenia wtórnego jak i udział łąk kwietnych w bioróżnorodności krakowskiego środowiska.
Ekodoradcy, reprezentujący Wydział ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa zapraszali do Strefy Czystego Powietrza. Prowadzili oni punkt informacyjny na temat dotacji do zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne, zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizacji. Na najmłodszych czekały łamigłówki o charakterze eko-edukacyjnym oraz drobne upominki przypominające o tym, jak ważne jest dbanie o czyste powietrze każdego dnia.
Partnerzy wydarzenia: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Fundacja Recal, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urbanika Farms, Extend Vision – nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości czy Mydlarnia u Franciszka.