Warsztaty z zakresu ochrony powietrza

Img ( )

Uczniowie Zespołu Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach uczestniczyli w 3-dniowych warsztatach z zakresu ochrony powietrza prowadzonych przez Ekodoradcę – Katarzynę Stadnik.

Uczniowie poznali przyczyny powstawania smogu, jego konsekwencje, a także sposoby walki z zanieczyszczeniami powietrza. Młodzież przygotowała plakaty oraz plansze edukacyjne. Ponadto uczniowie klas VII i gimnazjum wzięli udział w tzw. debacie oxfordzkiej. Zaprezentowali uczniom młodszych klas  ciekawą dyskusję wcielając się w role: urzędników, policji i straży miejskiej, rodziców i dzieci, a także górników i lekarzy. Dzięki temu, że debata oxfordzka charakteryzuje się spontanicznością i swobodą wypowiedzi, uczestnicy wcielali się w role nie prezentują własnych poglądów, ale przedstawiają punkt widzenia poszczególnych grup społecznych. W trakcie dyskusji pojawiały się konkretne argumenty i propozycje rozwiązania problemu.

Widzowie (klasy III i IV) przysłuchując się ożywionej dyskusji podejmowali decyzje, czy warto walczyć o czyste powietrze i włączać się w działania „antysmogowe”. Na co dzień uczniowie Zespołu Szkół  im. św. Jana Kantego w Liszkach mogą monitorować jakość powietrza dzięki czujnikowi zamontowanemu na szkole. Wyniki pomiarów są też prezentowane na specjalnej tablicy, która dzięki symbolice graficznej jest prosta do odczytania nawet dla najmłodszych uczniów.

[easy_image_gallery gallery=”345″]