Ekodoradcy na spotkaniach wiejskich!

IMG 20191014 182452 (002)

Praca ekodoradcy w Gminie Skawina to nie tylko edukacja ekologicza w przedszkolach i szkołach. Przekazują oni również informacje dot. walki ze smogiem m. in. na spotkaniach sołeckich. 11 października pojawili się w Jaśkowicach, 14 października w Pozowicach a 16 października w Rzozowie.
 

Dzięki uprzejmości sołtysów ekodoradca zabiera głos na początku spotkania. Mówi o uchwale antysmogowej dla Małopolski, a także o programach pomocowych dostępnych w Gminie Skawina.

Skawina jako pierwsza w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG. Do czerwca 2022 roku termomodernizacji zostanie poddane 300 budynków jednorodzinnych. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w wysokości ponad 11 milionów złotych. Program skierowany jest do najuboższych mieszkańców Gminy Skawina. Dzięki dociepleniu budynku, ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz. Pozwoli to także zapobiec wzrostowi rachunków za ogrzewanie po wymianie źródła ciepła.

Przez cały czas w Wydziale Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie można składać wnioski na wymianę kotła. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 7 500 zł w przypadku kotła gazowego kondensacyjnego, a w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej – 13 000 zł . W tym roku nie ma możliwości dofinansowania wymiany starego kotła na nowy kocioł na ekogroszek w standardzie „ekoprojektu”. Aby uzyskać dofinansowanie wystarczy zgłosić się do Wydziału Ochrony Powietrza z wymaganymi dokumentami. Od przyszłego roku decyzję o przyznaniu dotacji będzie można otrzymać od razu, jeżeli spełniło się wymogi formalne.

Oprócz tego przez cały czas przyjmujemy wnioski na odnawialne źródła energii, czyli solary, fotowoltaikę, kotły na biomasę i pompy ciepła.

W zeszłym roku ekodoradca spotkał się z 861 mieszkańcami podczas 26 spotkań.