„Wymień odpad na sadzonkę” na PSZOKu w Skawinie

DSC 0212(1)

Prawie 400 osób i ponad  1400 kg odpadów. Co to za liczby? To tegoroczna akcja edukacyjna „Wymień odpad na sadzonkę”, która odbyła się 28 września na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie. Przeprowadziliśmy ją z sukcesem przy pięknej jesiennej pogodzie. Zapraszamy na krótką relację.

plakat-A3-sadzonka2019

W ramach akcji edukacyjnej, za przyniesione w tym dniu odpady takie jak: opakowania szklane, makulaturę, butelki PET, puszki aluminiowe, zużyte baterie, sprzęt elektryczny lub elektroniczny, mieszkańcy gminy Skawina otrzymywali sadzonki drzew owocowych (morele, śliwy, grusze, jabłonie, wiśnie, wiśnio-czereśnie), krzewów (tuje, wrzosy i hortensje) oraz rośliny oczyszczające powietrze (Palma Areca, Palma Chamaedorea, Sansevieria) . Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odwiedziło prawie 400 osób, a pierwsze z nich ustawiły się już o godz. 8.20. Duże zainteresowanie akcją sprawiło, że specjalnie przygotowane pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów szybko się zapełniały, a po prawie 2, 5 godzinach skończyły się drzewa i krzewy. Zostały rośliny oczyszczające powietrze, które pojawiły się po raz pierwszy w tym roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem.  Łącznie udało się zebrać 1440 kg odpadów:

  • 500 kg makulatury
  • 120 kg butelek PET
  • 20 kg puszek aluminiowych
  • 120 kg lodówek
  • 100 kg zużytych baterii
  • 140 kg zużytego sprzętu RTV
  • 440 kg zużytego sprzętu AGD

Celem akcji było promowanie segregacji odpadów, które zebrane w sposób selektywny mogą otrzymać „drugie życie” oraz promocja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec może również samodzielnie dostarczyć zebrane selektywnie odpady.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w akcji i zapraszamy ponownie już 19 października tego roku!