Ekologiczny transport – warto czy nie?

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to doskonały czas, by zastanowić się nad formami przemieszczania się, z których korzystamy na co dzień. Czy wybieramy to, co nam służy? To, co najbardziej ekonomiczne i ekologiczne? W Limanowej odbyła się na ten temat debata oxfordzka.

Warsztaty poprowadzone przez ekodoradcę z Miasta Limanowa w ramach europejskiego MOBILITY WEEK  nie były zwykłymi zajęciami. Pięcioklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej walczyli na argumenty podczas debaty oxfordzkiej. Teza była prosta: TRANSPORT EKOLOGICZNY JEST POTRZEBNY. Sztuką okazał się odpowiedni dobór argumentów. Naprzeciwko siebie stanęły dwie grupy: pierwsza musiała udowodnić, że teza jest prawdziwa, natomiast druga musiała znaleźć mocne argumenty na to, że jest wręcz przeciwnie. Dyskusja była bardzo dynamiczna, ale to twierdzenia strony proekologicznej zyskały poklask zarówno Jury jak i uczestników debaty. W efekcie oponenci, którzy twierdzili, że transport ekologiczny jest zbędny – zmienili zdanie. Jazda rowerem do szkoły i pracy to przecież nie tylko dbałość o zdrowie, kondycję i ekologie, ale to również spore oszczędności.

W dalszej części zajęć każdy mógł puścić wodze wyobraźni i wykazać się kreatywnością. Według uczniów, pojazdy przyszłości to nie tylko te zasilane energią słoneczną. Wizjonerskie projekty uwzględniały pozyskiwanie paliwa nawet z odpadów! To znak, że myśl technologiczna młodego pokolenia podąża za obronioną podczas debaty tezą.

Europejski Tydzień Mobilności czyli European Mobility Week

European Mobility Week ma na celu propagowanie zrównoważonego transportu i odbywa się co roku w dniach 16-22 września. Kampania, zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską, promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy oraz transport multimodalny. Wszystko po to, by poprawić sytuację transportową, bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz jakość powietrza w miastach i gminach. Kulminacyjnym punktem jest organizowany 22 września „Dzień bez samochodu”.

[easy_image_gallery gallery=”430″]