Limanowa – oczyszczacze już w przedszkolach

Problemu jakości powietrza nie da rozwiązać się w ciągu jednego roku. To mozolna praca wielu ludzi, w tym samorządu województwa małopolskiego, której celem jest m.in. zmiana świadomości społecznej, a co za tym idzie – postaw, które najłatwiej kształtować w młodym wieku.

Dzieci są w grupie osób najbardziej narażonych na zanieczyszczone powietrze, dlatego w ramach projektu LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, współfinansowanego przez Unię Europejska, zdecydowano się na zakup oczyszczaczy powietrza. W dniach 10 -12 października w Limanowej odbyły się akcje edukacyjne, przy okazji których przedszkolaki otrzymały urządzenia filtrujące powietrze. Łącznie  zaangażowanych w nie było ok 370 osób.

Aktywne warsztaty

Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały występy artystyczne oraz przeprowadziły ciekawe doświadczenia ukazujące właściwości fizyczne powietrza. Uczestnicy złożyli również swoje podpisy pod tekstem ślubowania na „Ambasadora  Czystego Powietrza”. Swoje zaprzysiężenia dzieci zaplombowały w kapsułach czasu. Miejmy nadzieję, że za kilkadziesiąt lat, problem smogu będzie znajdował się jedynie w podręcznikach historii. W ramach akcji zasadzono także symboliczne drzewko LIFE.

Rodzice także włączyli się w przygotowanie akcji edukacyjnej. Razem z dziećmi stworzyli prace plastyczne, które następnie zostały wystawione publiczne. Wydarzenie poruszyło całym miastem! Barwne korowody dziecięce z balonami i olbrzymimi transparentami śpiewająco wkroczyły na ulice miasta. Na płycie limanowskiego rynku wykrzyczały prośbę o „SOS dla Ziemi „. Słoneczna jesienna aura sprawiła ,że zasięg kampanii dotarł do szerokiej rzeszy odbiorców.

[easy_image_gallery gallery=”682″]