Ekodoradca w Gminie Chełmiec edukuje przedszkolaki

Ekodoradca Chełmiec

W dniach od 4.04.2018 r. do 12.04.2018 r. odbyły się  warsztaty  dla przedszkolaków z terenu Gminy Chełmiec, które miały na celu poprawę świadomości najmłodszych w zakresie wpływu jakości powietrza na zdrowie dzieci i dorosłych, oraz sposobów na poprawę stanu powietrza.

W warsztatach wzięło udział około 400 dzieci. Zakres zajęć był bardzo szeroki. Dzieci poznawały zarówno to czym jest powietrze, czym jest smog i kto go mierzy, jak wpływa na zdrowie dzieci i dorosłych, jak sobie radzić gdy występuje. Dzieci poznały także sposoby na poprawę aktualnej sytuacji powietrza. Po warsztatach przeprowadzonych przez ekodoradcę i opiekunów grup wiedzą już jak wyglądają nowoczesne sposoby ogrzewania domu, które paliwo jest najbardziej przyjazne dla środowiska. Zaprzyjaźniły się także z ekostonogą, z którą segregowały odpady. Dzieci wykonywały także karty pracy dotyczące porównania warunków klimatycznych i pogodowych zimą i latem. Po wykonaniu zadania bezbłędnie wskazywały czym charakteryzuje się lato a jakim klimatem zima.

W dalszej części warsztatów poznały także kłopoty bajkowych bohaterów Mani i Igora ze „Smogosmogiem”. Dzięki udziałowi w warsztatach dowiedziały się także którędy z budynku ucieka najwięcej ciepła i mogły zobaczyć jak wygląda ich klasa w świetle kamery termowizyjnej.

Kraina odnawialnych źródeł energii

Później przedszkolaki wybrały się w podróż do krainy odnawialnych źródeł energii. Poznały energię wody, wiatru i słońca. Ekodoradca przygotował słodkie upominki dla każdego zaangażowanego uczestnika warsztatów. Dzieci tworzyły słodkie obrazy odnawialnych źródeł energii. W ramach zajęć przedszkolaki wykonywały także  wiatroludki i rywalizowały który z nich będzie najszybszy. Tym samym przekonały się, że wiatr umożliwia pozyskanie dużej ilości energii. Poznały także robota solarnego, dzięki któremu zgłębiły zasady działania energii słonecznej.

Uwieńczeniem warsztatów było wręczenie dzieciom tablicy informacyjnej wskazującej  jakość powietrza. Dzięki niej dzieci wraz z opiekunem grupy będą mogły sprawdzić i informować innych o jakości powietrza danego dnia.

Dzieci pracowały wzorowo, co potwierdza załaczona fotorelacja. Każda grupa podeszła do tematu trochę inaczej, natomiast wszyscy w stu procentach kreatywnie.

Warsztaty odbyły się w:

– Szkole Podstawowej w Wielogłowych
– Szkole Podstawowej w Paszynie
– Szkole Podstawowej w Krasnem Potockiem
– Szkole Podstawowej z oddziałami specjalnymi w Chełmcu
– Szkole Podstawowej w Januszowej
– Szkole Podstawowej w Rdziostowie
– Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie
– Szkole Podstawowej w Paszynie
– Szkole Podstawowej w Librantowej
– Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych
– Szkole Podstawowej w Marcinkowicach
– Szkole Podstawowej w Piątkowej
– Szkole Podstawowej w Świniarsku

[easy_image_gallery gallery=”474″]