Imieniny gminy Chełmiec z ekostrefą

Imieniny Gminy Chełmiec

Już od kilku lat podczas imprez organizowanych w Gminie Chełmiec tworzone są ekostrefy, których tematem jest ochrona powietrza i środowiska. Nie inaczej było podczas tegorocznych  „Imienin gminy Chełmiec”.

Konkursy dla młodszych i starszych

Do tej pory mieszkańcy mogli zobaczyć wystawy kotłów spełniających najwyższe standardy emisji, wziąć udział w quizach edukacyjnych i otrzymać rośliny oczyszczające powietrze. W tym roku zdobywali nagrody promujące aktywność na świeżym powietrzu. Warunkiem ich otrzymania było uzupełnienie karty konkursowej. W karcie tej dorosłe osoby wskazywały jak dbają o jakość powietrza w swojej okolicy, a równocześnie tworzyły hasła reklamowe zachęcające pozostałe osoby do podobnych zachowań. Najmłodsi goście ekostrefy korzystali z przygotowanych eko-animacji, a ich prace plastyczne i udział w różnorodnych konkurencjach był zawsze nagradzany. Dzieci  i młodzież zaprezentowały także swój talent wokalny i aktorski podczas konkursów „Od przedszkola do Opola na ekologiczną nutę” i ekokalambury.

W tym roku do akcji propagującej ochronę powietrza przystąpił także Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec. Na „Imieninach Gminy Chełmiec” wystąpił w koszulce z hasłem: ”Pamiętaj ekologu młody, że czyste powietrze to skarb przyrody”. Hasło stworzyły dzieci i młodzież, które brały udział w dotychczas realizowanych konkursach i bardzo dobrze odzwierciedla to, co działo się w chełmieckiej ekostrefie.

Ekodoradca o dofinansowaniach i oszczędności energii

Oprócz elementów animacyjnych, konkursów i nauki przez zabawę, dorośli mieszkańcy otrzymali także rzetelną wiedzę na temat m.in. sposobów oszczędzania energii, przyczyn i konsekwencji zdrowotnych funkcjonowania w zanieczyszczonym środowisku. Ponadto, ekodoradca zainteresowanym osobom przedstawiał informację o aktualnych programach umożliwiających dofinansowanie do wymiany kotłów i odnawialnych źródeł energii. Ekostrefa cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych mieszkańców i z pewnością Gmina Chełmiec podejmie ją również w przyszłości.