„Zamień plastik na czyste powietrze” – wiosenne wydarzenie w Gminie Chełmiec

Pierwszego dnia wiosny 21.03.2022 r. w Gminie Chełmiec odbyło się wydarzenie „Zamień plastik na czyste powietrze”. Tak jak w ubiegłym roku przed budynkiem Urzędu Gminy Chełmiec stanął namiot ekodoradcy. Osoby, które tego dnia przyniosły min 1 kg plastikowych nakrętek otrzymały w zamian 1 sadzonkę.

W ramach wydarzenia mieszkańcy gminy otrzymali ponad 100 sadzonek, które po posadzeniu przez nowych właścicieli będą mogły produkować tlen. Nakrętki zostały przekazane opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Dzięki temu będą mogły one uczestniczyć w dodatkowych godzinach rehabilitacji.

Nadchodzi wiosna a wraz z nią wiele osób zastanawia się na rozpoczęciem prac remontowych. Podczas spotkania z ekodoradcą mieszkańcy gminy mogli dowiedzieć się szczegółów na temat programu „Czyste Powietrze” umożliwiającego dofinansowanie remontu domu przez wymianę stolarki okiennej, docieplenie czy wymianę źródła ciepła. W dzień wydarzenia „Zamień plastik na czyste powietrze” istniała także możliwość złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wszystkie osoby, które tego jeszcze nie zrobiły mają czas na złożeni deklaracji najpóźniej do 30.06.2022 r. Osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się także z czym wiąże się Uchwała antysmogowa dla mieszkańców małopolski. Punkt ekodoradcy cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy. Wiele osób było zainteresowanych kontynuowaniem wydarzenia w przyszłych latach. Spotkanie z mieszkańcami w nietypowej scenerii daje możliwość ekodoradcy dotarcia do osób, które do tej pory nie zastanawiały się nad wyżej wymienionymi zagadnieniami.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” /LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021/ dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.