System monitorowania jakości powietrza w Gminie Łącko

dav

Każdego roku w okresie zimowym bardzo dużo słyszymy o zanieczyszczeniu powietrza i ryzyku, jakie ze sobą niesie. Jedną z głównych przyczyn zjawiska smogu jest tzw. niska emisja, która związana jest przede wszystkim ze spalaniem nieekologicznego opału w starych piecach. Zanieczyszczenie powietrza może powodować między innymi: raka płuc, astmę, zaburzenie rytmu serca czy nawet przedwczesny zgon.

W trosce o zdrowie mieszkańców Gminy Łącko dofinansowano wymianę blisko 150 starych pieców. Dodatkowo przeprowadzono akcje edukacyjne wśród dzieci w wieku szkolnym oraz przekazano oczyszczacze powietrza do siedmiu przedszkoli znajdujących się na terenie Gminy. 

Aby jak najskuteczniej informować mieszkańców o stanie jakości powietrza w Gminie,  dnia 14.02.2019 r. w Gminie Łącko zainstalowany został czujnik, który mierzy  między innymi stężenie pyłów zawieszonych: PM2.5, PM10 oraz temperaturę i wilgotność powietrza.

Mieszkańcy Gminy mogą śledzić wyniki pomiarów dzięki zainstalowanemu na budynku Urzędu Gminy ekranowi oraz poprzez mapy dostępne po kliknięciu w podany link.

[easy_image_gallery gallery=”734″]