Oczyszczacze powietrza w Piwnicznej-Zdroju

Oczyszczacze powietrza Piwniczna-Zdrój

W dniach 8-26 października 2018r. w przedszkolach i placówkach przedszkolnych na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój odbyły się akcje edukacyjne dotyczące zanieczyszczenia i ochrony powietrza z udziałem podopiecznych.

Urządzenia zostały przekazane przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Marszałek Województwa Małopolskiego w ramach akcji społecznej, która ma na celu uświadomienie mieszkańców o problemie jakim jest zanieczyszczenie powietrza przekazał  1800 oczyszczaczy powietrza o wartości ponad 1 mln złotych dla placówek edukacyjnych na terenie całej Małopolski. Koszt zakupu i dostawy urządzeń został w całości pokryty przez Województwo Małopolskie – ani gmina ani placówka nie poniosła z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.

Oczyszczacze trafiły także do przedszkoli i punktów przedszkolnych na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój:

  1. Przedszkole nr 3 w Piwnicznej – Zdroju
  2. Przedszkole nr 4 w Młodowie
  3. Punkt przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Piwnicznej–Zdroju
  4. Punkt przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Łomnicy Zdroju

Podczas akcji edukacyjnych przeprowadzonych w placówkach dzieci dowiedziały się co to jest smog oraz w jaki sposób wpływa on na zdrowie i środowisko. Eksperymenty przygotowane przez przedszkolanki uświadomiły dzieciom jak ważne jest aby otaczające nas powietrze było czyste. Podczas zabawy i dyskusji zwrócono uwagę także na szkodliwość spalania odpadów. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach wykazując przy tym olbrzymią wiedzę na temat ochrony powietrza i segregacji odpadów. Ważnym elementem zajęć było wyjaśnienie dzieciom co to jest i do czego służy oczyszczacz powietrza przekazany przez Marszałka Województwa. Dzieci otrzymały od Ekodoradcy karty pracy, edukacyjne opowiadania ekologiczne i inne gadżety. Dla rodziców pozostawiono ulotki oraz broszury.

[easy_image_gallery gallery=”734″]