Z termokamerą wśród dzieci

24 kwietnia w Rabce Zdroju odbyło się spotkanie dla pierwszoklasistów, którzy od Stanisława Kiersztyna – Ekodoradcy Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju oraz od Kazimierza Zapały – Komendanta Straży Miejskiej dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat ochrony powietrza.

Czym jest smog? Jak powstaje? Co zrobić, aby go nie było? Te pytania nie pozostały bez odpowiedzi. Uczniowie usłyszeli o szkodliwości zanieczyszczonego powietrza i o tym, jak wpływa ono na nasze zdrowie. Dlaczego oddychanie czystym powietrzem jest tak istotne i dlaczego jest to szczególnie ważne w miejscowości uzdrowiskowej, jaką jest Rabka Zdrój? Zaproszeni goście wyjaśniali także zgromadzonym dzieciom, jak ważna jest odpowiednia segregacja odpadów. Uczestnicy dowiedzieli się, że spalanie śmieci jest zabronione i bardzo trujące dla naszych płuc.

Kamera termowizyjna

Ciekawym i inspirującym elementem spotkania okazało się zaprezentowanie przez Ekodoradcę działania kamery termowizyjnej. Jest to specjalne urządzenie, które wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Za jej pomocą można zbadać budynek i zobaczyć, gdzie ucieka ciepło. Kamera wykonuje zdjęcia, które korzystając z palety kolorów uwidaczniają ubytki cieplne. Dzięki temu mieszkańcy danego obiektu wiedzą, że warto zainwestować w ocieplenie stropów czy wymianę okien.

Dzieci bardzo chętnie słuchały wszystkiego, co było im przedstawiane. W szczególności zainteresowały się zdjęciami z kamery termowizyjnej. Po prezentacji pojawiło się wiele pytań. Wszyscy uczestnicy chętnie włączali się w dyskusję, wykazując się wiedzą na temat ochrony powietrza.

[easy_image_gallery gallery=”661″]