Spytkowice z ekologią na co dzień

Projekt bez tytułu (7)

Z Ekologią na co dzień

6 maja 2019r. w Gminie Spytkowice został ogłoszony konkurs pt. „Z Ekologią na co dzień”, którego celem był rozwój u uczestników świadomości ekologicznej oraz podniesienie wrażliwości na problemy dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Pozwoliło to także na pobudzenie wyobraźni plastycznej i kreatywności oraz umożliwienie prezentacji uzdolnień na szerokim forum. Interpretacja tematu była dowolna, co pozwoliło na dużą inwencję osób wykonujących prace.
Konkurs skierowany był do osób zamieszkałych na terenie Spytkowic, a w efekcie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 73 uczestników, wpłynęły 52 prace plastyczne. Przyznano 3 pierwsze miejsca oraz 3 wyróżnienia.  Jako nagrody laureaci otrzymali gadżety ekologiczne.

Dzień dziecka w Spytkowicach

W dniu 2 czerwca 2019 roku przy Szkole Podstawowej nr II w Spytkowicach odbył się ,,Dzień Dziecka”. Tematem przewodnim w tym roku była ,,Ekologia, ochrona powietrza i środowiska”. Wydarzenie prowadzili animatorzy, którzy poprzez zabawy, gry i animacje, poruszali tematy ekologiczne. Dzieci uczestnicząc w zabawach poznawały problemy niskiej emisji i zanieczyszczenia środowiska. Miało to na celu edukacje najmłodszych z zakresu ochrony środowiska i wdrażanie tej wiedzy w swoich domach.

Spytkowice 1
Praca ekologiczna

Podczas wydarzenia dostępne było stoisko plastyczno-ekologiczne na którym udostępniono do korzystania farby, kredki i kolorowanki. Szkice na których pracowano to rysunki przedstawiające prawidłową segregacje odpadów i ilustrujące zakaz spalania odpadów w piecach.

Dorośli korzystać mogli ze stoiska z eko-doradcą, który udzielał informacji na temat wsparcia finansowego dla wymiany kotłów i termomodernizacji budynków. Wyjaśniał również regulacje uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.

Spytkowice 3
Stoiska informacyjne

W programie wydarzenia znalazło się również rozdanie nagród za konkurs ekologiczny pt. „Z ekologią na co dzień”. Nagrody miały postać gadżetów z logiem projektu LIFE – małopolska w zdrowej atmosferze.

Piknik Ekologiczny

8 września 2018 roku odbył się Piknik Ekologiczny. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Gminą Bystra – Sidzina oraz Rabka – Zdrój. Program pikniku obejmował:

 • Pokaz nowoczesnych i ekologicznych kotłów wiodących producentów.
 • Możliwość złożenia:
  – Wstępnej deklaracji udziału dla osób planujących wymianę starego źródła ciepła na nowe źródło ciepła,
  – Wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej na terenie całej gminy,
  – Wniosku o zawarcie umowy o przyłącz do sieci gazowej.
 • Doradztwo w sprawnym uruchomieniu dostaw paliwa gazowego.
 • Nieodpłatne doradztwo w sprawie oszacowania wykonania modernizacji kotłowni.
 • Informacje nt. konieczności modernizacji systemu grzewczego oraz o kontrolach spalanych paliw w budynkach na terenie gminy, w tym o przestrzeganiu przepisów uchwały antysmogowej.

Podsumowanie II fazy projektu LIFE w Gminie Spytkowice: