Dni Gminy Oświęcim

Dni Gminy (5)

Jak co roku, na początku czerwca w Gminie Oświęcim odbyło się święto jej mieszkańców, czyli Dni Gminy Oświęcim. Zwyczajowo dwudniowe, w tym roku podzielone na część sportową i tradycyjną zabawę. Do Poręby Wielkiej ściągnęli mieszkańcy wszystkich gminnych miejscowości, a nawet ich sąsiedzi z gmin sąsiednich.

Wzorowo – rowerowo

Główny element pierwszego dnia święta stanowił rajd rowerowy „Poznajmy Gminę”. Lubiana formuła rajdu jest odmienna od większości tego typu imprez. Każdy uczestnik sam wybrał moment wyruszenia w trasę, jak również jej przebieg. We wszystkich sołectwach znajdowały się punkty, w których oprócz uzyskania pieczątki potwierdzającej obecność, istniała możliwość skorzystania z przygotowanych atrakcji. Meta wyprawy znajdowała się przy Domu Ludowym w Porębie Wielkiej, gdzie dojechali zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy. Jazda rowerem to same korzyści! Nie tylko przyjemne spędzanie czasu z rodziną, ale też dbałość o zdrowie i o ekologię. Wybór roweru zamiast samochodu zmniejsza ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Z pewnością uczestnicy połknęli rowerowego bakcyla i teraz wybierają dwa kółka przy każdej nadarzającej się okazji.

Drugi dzień pełen atrakcji

W niedzielę, drugim dniu gminnego święta, mieszkańcy oczekiwali z niecierpliwością na koncerty muzyczne. Zróżnicowanie wykonawców sprawiło, że każdy znalazł coś dla siebie. Ważną częścią obchodów było wręczenie statuetek Zasłużonym dla Gminy Oświęcim. Ponadto przewidziano atrakcje dla dzieci, przeróżne stragany i występy. Goście tłumnie odwiedzali park przy zabytkowym pałacu w Porębie Wielkiej. Wchodząc na teren imprezy często zatrzymywali się przy stoisku gminnym, przy którym można było porozmawiać z ekodoradcą.

I nie tylko porozmawiać

Chętni, a tych było sporo, mieli możliwość wypełnienia quizu ekologicznego, który wcale nie był łatwy. Ale to nie bezbłędne odpowiedzi były ważne, ale odświeżenie swojej wiedzy na temat ochrony środowiska. Nawet w przypadku paru pomyłek w quizie, uczestnicy za odwagę mogli otrzymać drobny upominek, przypominający im o czystym powietrzu – jak torba czy notes. W czasie gdy dorośli wytężali głowy nad pytaniami, ich pociechy kolorowały obrazki o tematyce ekologicznej. Na zainteresowanych czekały też broszury, pozwalające poszerzyć wiedzę o smogu, a także kolorowanki i bajki dla najmłodszych.

Dni Gminy 2019 udały się wyśmienicie. Humory i pogoda dopisały, dlatego zarówno miłośnicy rowerowych wycieczek, jak i uczestnicy drugiego dnia wydarzenia, z pewnością będą mile wspominali ten czas.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest poniżej:

Sobota

Niedziela