Dni Gminy Oświęcim

W dniach 9-10 czerwca na terenie LKS Zaborzanka odbyło się coroczne święto Gminy Oświęcim, w tym roku już trzynaste. Takie wydarzenie jest świetną okazją nie tylko do doskonałej zabawy, ale również do uzyskania informacji na tematy związane z Gminą. W związku z tym, aby przybliżyć mieszkańcom tematykę ochrony powietrza, w niedzielę dostępne było stoisko Ekodoradcy.

Dla dzieci…

W tym roku z możliwości  poszerzenia swojej wiedzy, jak i pochwalenia się już posiadaną, skorzystali przede wszystkim najmłodsi. W zamian za pokolorowanie rysunku związanego z ochroną powietrza, dzieci mogły otrzymać drobny upominek. Niektórzy nie poprzestawali na samym kolorowaniu, ale stworzyli własne piękne rysunki. Wykonane prace zawisły w mini galerii dostępnej dla przechodzących. Starsi koledzy rysujących również mogli uzyskać gadżet, jednak – żeby nie było zbyt łatwo, w tym wypadku konieczne było wypełnienie quizu. Krótki test zawierał pytania o m.in. znaczeniu skrótów PM10 i PM2,5, możliwości instalowania w Małopolsce „kopciuchów” oraz możliwych działań pomagających poprawić jakość powietrza wokół nas.

… i dla dorosłych

W czasie gdy najmłodsi oddawali się artystycznej pasji, ich rodzice mogli skorzystać z okazji i podpytać Ekodoradcę o obowiązujące przepisy oraz możliwość uzyskania dotacji na zainstalowanie ekologicznego źródła ogrzewania. Aby usystematyzować posiadaną wiedzę, otrzymali ulotki dotyczące zagrożeń niesionych przez smog oraz sposobów na walkę z nim. Niektórzy również sprawdzili swoją wiedzę pomagając swoim pociechom w odpowiedzi na quizowe pytania.

Można poczytać

Mali czytelnicy mogli odetchnąć chwilę od zgiełku imprezy, czytając książki wydane przez Krakowski Alarm Smogowy – „Alarm! Smogosmok” oraz „Skok na smog”, a także krótkie komiksy o prawidłowym postępowaniu z odpadami.

Zainteresowanie było znaczne!

Najmłodsi wykazali się dużą wiedzą w temacie ochrony powietrza, jak i ciekawością do jej poszerzania. Stoisko Ekodoradcy ani na chwilę nie stało puste. Wręcz przeciwnie! Miejsc przy stołach momentami brakowało. Dzieciaki komentując i dopytując w temacie wypełnianych obrazków, wspominały o zajęciach, jakie Ekodoradczyni przeprowadziła niedawno w ich szkołach i przedszkolach. To pokazuje, że dzieci przyswoiły sobie temat ochrony przed smogiem i z pewnością będą dbać o to, aby dorośli w ich otoczeniu również pamiętali, jak bardzo ważne dla nas wszystkich jest czyste powietrze.

Relacja z Dni Gminy Oświęcim dostępna jest pod poniższymi linkami: sobota / niedziela

[easy_image_gallery gallery=”814″]