Ekodoradca na zebraniach wiejskich
Na przełomie lutego i marca w gminie Oświęcim odbyły się zebrania wiejskie w 4 z 13 sołectw. Mieszkańcy Rajska, Brzezinki, Włosienicy i Grojca mogli posłuchać wieści o tym, co ważnego dzieje się na terenie gminy i ich miejscowości, zadać pytanie wójtowi, sołtysowi albo radnemu lub zgłosić problem występujący w ich okolicy.
Uchwała antysmogowa
Oprócz tych zwyczajowych elementów zebrań, uczestnicy mieli okazję uzyskać wiedzę o dotacjach lub przepisach dotyczących ochrony powietrza. We wszystkich czterech spotkaniach udział wzięła ekodoradczyni Żelisława Noworyta. Podczas swoich wystąpień przypomniała kwestie nie tylko znane, ale również poruszyła zagadnienia nowe dla słuchaczy. Przede wszystkim omówiła zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. Pomimo że uchwała obowiązuje od roku 2017, ciągle nie wszyscy są świadomi tego co wprowadza. Ekodoradczyni przypomniała o:
- terminach, do których należy wymienić różne rodzaje urządzeń grzewczych,
- wymogach, jakie musi spełnić nowe urządzenie na paliwo stałe,
- dopuszczalnym do stosowania paliwie.
Obecni uzyskali informację, w jaki sposób można sprawdzić klasę obecnie posiadanego przez siebie kotła. Zainteresowanie i nierzadko zdziwienie wzbudziły informacje dotyczące paliwa, jakie można stosować w urządzeniach na paliwo stałe. Niestety dotąd wiele osób nie ma świadomości, że nie każdy węgiel, który można kupić, można też użytkować. Jak sprawdzić ważne dane o węglu czy miale? Co to jest świadectwo jakości? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź.
Pozostałe zagadnienia
Zagadnienia, które zainteresowały najwięcej osób, to możliwości uzyskania dotacji. Dlatego też ekodoradczyni omówiła dostępne w gminie możliwości uzyskania dopłat do wymiany pieców. Pokrótce opowiedziała o warunkach programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” oraz możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Mieszkańcy mogli od razu uzyskać odpowiedzi na swoje wątpliwości. Niektórzy zabierając głos polecali korzystanie z dotacji, jako że oni uzyskali już w ten sposób wsparcie. Pytania nie dotyczyły tylko ochrony powietrza, wiele emocji wzbudza również kwestia prawidłowej segregacji i kompostowania odpadów.
Wszyscy obecni na zebraniach otrzymali pakiet materiałów informacyjnych, dotyczący przepisów uchwały antysmogowej, problemu zanieczyszczenia powietrza czy warunków ulgi termomodernizacyjnej. Wiele osób skorzystało również z możliwości porozmawiania z ekodoradcą już po zebraniu, w celu uzyskania szczegółowych informacji na interesujące ich „smogowe” tematy.