Ekodoradca z wizytą w Niemczech

Ekodoradczyni Gminy Oświęcim wzięła udział w wizycie studyjnej w niemieckiej Gminie Osloss.

Od 29 kwietnia do 1 maja 2018 r. delegacja z gminy Oświęcim gościła w niemieckiej gminie Osloss. Od września 2017 r. obie jednostki prowadzą rozmowy dotyczące wypracowania optymalnych form współpracy. W trakcie wizyty przedstawiciele gminy Oświęcim wzięli udział w uroczystościach otwierających obchody Święta Pracy.

Rozdane podczas tego wydarzenia materiały informacyjne oraz promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki obecności ekodoradcy gminy Oświęcim mieszkańcy gminy Osloss, wśród których są również Polacy, mogli dowiedzieć się, że gmina Oświęcim i Województwo Małopolskie podejmują szereg działań w walce o czyste powietrze.

Spalanie odpadów spotkało się z niedowierzaniem

W rozmowach z mieszkańcami gminy Osloss, Żelisława Noworyta – Ekodoradczyni, miała okazję poruszyć tematy związane z ochroną powietrza. Problemy związane z jego zanieczyszczeniem są zdecydowanie różne dla obu rejonów. Przedstawiciele naszego zachodniego sąsiada martwią się przede wszystkich spalinami samochodowymi. Z uwagi na stosowane u nich od lat rozwiązania, w tym przede wszystkim wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i nacisk na termomodernizację budynków, samo ogrzewanie budynków nie stanowi takiego problemu, jak w naszym rejonie. Zaskoczenie wywoływała informacja, że w Małopolsce większość budynków ogrzewana jest kotłami węglowymi, natomiast wiadomość o zjawisku spalania odpadów przyjmowana była ze zdecydowanym niedowierzaniem. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki działaniom podejmowanym przez mieszkańców Małopolski, już za kilka lat również u nas ten problem pozostanie jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem. Pomocą w tym może być wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań z innych krajów, w tym Niemiec.

Nawiązanie współpracy

Współpraca między gminami z pewnością będzie stanowić inspirację dla obu stron w wielu różnorodnych zakresach, przede wszystkim kultury, sportu, pielęgnacji wspólnej historii, ale miejmy nadzieję, że także ochrony środowiska.

Więcej informacji na temat wizyty można znaleźć tutaj: KLIK

[easy_image_gallery gallery=”933″]