Przedszkolaki wiedzą, jak dbać o powietrze!
W ciągu ostatniego miesiąca, ekodoradca, Żelisława Noworyta, przeprowadziła zajęcia dotyczące powietrza i jego ochrony we wszystkich przedszkolach na terenie Gminy Oświęcim oraz w Przedszkolu Nr 7 w Oświęcimiu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, sprawdzając czy powietrze się przemieszcza, segregując śmieci czy przesuwając piłeczkę za pomocą powietrza. Jednocześnie zachwycały swoją wiedzą i odpowiedziami na pytania: do czego służy powietrze? co sprawia, że powietrze czasem jest brudne?
Wszystkie przedszkolaki doskonale wiedzą, że poprzez oddychanie, powietrze jest nam niezbędne do życia. Podczas zajęć dzieci poznały również inne funkcje powietrza, nawet takie, które dorosłym mogą wydawać się banalne – jak na przykład nadmuchanie urodzinowych baloników.
Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Dym i kominy były najczęstszą odpowiedzią, zaraz potem padały słowa o samochodach, motorach i innych pojazdach. Ekodoradczyni wyjaśniła, że powietrze najbardziej brudzi dym z domowych kominów. Jednocześnie wytłumaczyła, że istnieją różne sposoby ogrzewania domów, takie które powodują, że do powietrza dostaje się dużo szkodliwych pyłów i takie, które dla powietrza i dla nas są o wiele lepsze.
Nie wolno palić śmieci!
Poruszony został też bardzo ważny temat, jakim jest szkodliwość spalania śmieci. Dzieci dowiedziały się że włożony do pieca lub ogniska śmieć wcale nie znika, ale zmienia się w szkodliwe substancje, które krążą w powietrzu. Uczestnicy zajęć zgodnie potwierdzili, że nie chcą oddychać śmieciami. Dlatego gdy ktoś zamierza palić śmieci, należy przestrzec go, że takie działanie szkodzi wszystkim i jest zakazane. Na pytanie – co powinniśmy robić ze śmieciami, mali mieszkańcy naszej Gminy doskonale wiedzieli, że segregować! Dodatkowo, od razu udowodnili, że wiedzą do jakiego koloru worka należy wyrzucać poszczególne odpady.
Samochodem czy rowerem?
Kolejnym punktem zajęć była rozmowa na temat sposobów przemieszczania się. Dzieci wymieniały różne sposoby – samochód, rower, własne nogi, ale również hulajnogi czy motorówki. Ekodoradczyni wyjaśniła, który ze wskazanych środków transportu wybrać, żeby najbardziej zadbać o czyste powietrze.
Już na sam koniec, dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą ochrony przed smogiem. Dzięki tablicom z kolorowymi „buźkami” umieszczonym w każdej placówce, przychodząc do przedszkola można dowiedzieć się jaki w danym dniu jest stan powietrza. Przedszkolaki wiedzą, że gdy buźka jest smutna, nie można wychodzić na plac zabaw czy spacer.
Edukacja najmłodszych
Smog szkodzi każdemu, ale najbardziej narażone grupy to osoby starsze i właśnie najmłodsi. Dlatego ważne jest, aby już w przedszkolu dzieci dowiedziały się, jak i dlaczego należy chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem. Wiedza, jak o dbać powietrze, utrwalana już od najmłodszych lat, pomoże w przyszłości dokonywać właściwych wyborów.
Dodatkowe relacje
z zajęć można znaleźć na stronach internetowych przedszkoli:
Przedszkole Samorządowe w Brzezince
Przedszkole Samorządowe w Porębie Wielkiej
Przedszkole Samorządowe w Rajsku
Przedszkole Samorządowe we Włosienicy
Niepubliczne Przedszkole „Smyk” w Babicach
[easy_image_gallery gallery=”623″]