Spotkania przed wymianą kotłów

Spotkania przed wymianą kotłów

Świadomość występowania problemu zanieczyszczenia powietrza jest wśród mieszkańców naszego regionu coraz większa. Smog, pojawiający się zwłaszcza zimą, czyli w sezonie grzewczym, powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę źródła ogrzewania w swoim domu. Znaczną popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe, swoich zwolenników mają również: ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła czy kotły na biomasę. Niestety, w wielu budynkach nie ma możliwości zastosowania podobnych rozwiązań. Rozwiązaniem dla właścicieli takich domów jest wymiana starego kotła, popularnie zwanego „kopciuchem”, na nowoczesny kocioł węglowy. Zgodnie z wymogami nałożonymi przez uchwałę antysmogową dla województwa małopolskiego, użytkowanie „kopciuchów” musi zakończyć się przed 1 stycznia 2023 r.  Dlatego już teraz warto zaplanować zainstalowanie nowego źródła ciepła.

Spotkania

W związku z możliwością uzyskania dofinansowania na takie działanie, w dniu 9 maja br. mieszkańcy gminy Oświęcim mogli wziąć udział w jednym z dwóch spotkań informacyjnych dotyczących warunków uzyskania dotacji oraz przeprowadzenia termomodernizacji budynków.

Głównym tematem zorganizowanych spotkań była możliwość uzyskania dofinansowania na nowoczesny kocioł węglowy, posiadający certyfikat Ekoprojektu (Ecodesign). Uczestnicy uzyskali od Ekodoradcy gminy Oświęcim, Żelisławy Noworyty, informacje na temat wymogów nakładanych na mieszkańców Małopolski uchwałą antysmogową, dowiedzieli się jakie kotły mogą zainstalować, a przede wszystkim poznali informacje na temat szczegółowych warunków uzyskania pomocy finansowej na taką inwestycję.

Termomodernizacja

Z uwagi na konieczność wykonania w wielu budynkach termomodernizacji, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, pani Katarzyna Bryzek, przedstawiła warunki programu Jawor. Termomodernizacja, czyli przede wszystkim: docieplenie ścian, dachu lub stropu, stropów piwnic, czy wymiana okiem i drzwi, pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło, a co za tym idzie – na paliwo potrzebne do jego ogrzewania. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania w perspektywie wielu lat. Program Jawor obejmuje docieplenie budynków jednorodzinnych, których powierzchnia docieplana nie przekracza 600 m². Dofinansowanie w ramach powyższego projektu udzielane jest w formie pożyczki, która może podlegać częściowemu umorzeniu.

[easy_image_gallery gallery=”222″]