Gmina Ciężkowice w walce o czyste powietrze

cieżkowice

Burmistrz Gminy Ciężkowice  – Pan Zbigniew Jurkiewicz

Temat ochrony powietrza z roku na rok jest coraz bardziej istotnym elementem w debacie publicznej. Dlatego też tak bardzo istotne są działania podejmowane przez ekodoradcę. Praca związana z edukacją mieszkańców i budowaniem świadomości przynosi wymierne efekty nie tylko w zmianie podejścia do tematu, ale również w podejmowanych przez mieszkańców działaniach. Potwierdza to słuszność drogi, którą na przestrzeni ostatnich lat obrała Gmina Ciężkowice w zakresie wspierania ochrony środowiska,  realizując projekty zarówno pomocy finansowej  jak i merytorycznej dla naszych mieszkańców.

Spektakl ekologiczny „Czarownica Niska Emisja”

7 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Jastrzębi oraz w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach przygotowano dla uczniów spotkanie z grupą teatralną. Tematem spotkania była niska emisja.  W wydarzeniu uczestniczyło 220 najmłodszych uczniów, którzy poprzez zabieranie głosu, czy też odgrywanie scenek rodzajowych aktywnie włączyli się w spotkanie.

Wystawa edukacyjna „Naukowiej

W dniach 27-28.05.2019 roku Ciężkowice odwiedziła wystawa edukacyjno-naukowa pt. „Naukowiej”. Jest to  wyjątkowy projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który przełamuje codzienną rutynę. Animatorzy Cogiteonu w oryginalny sposób zaprezentowali doświadczenia, jednocześnie angażowali przy tym do wspólnego działania i zachęcali do samodzielnego eksperymentowania. Przez dwa dni wystawę odwiedziło blisko 400 uczniów z okolicznych placówek.

Lekcja o „Niskiej Emisji”

14 czerwca 2019 roku odbyło się spotkanie z ekodoradcą, którego tematem była niska emisja, ochrona jakości powietrza i ekologia.  W zajęciach wzięły udział dwie grupy wiekowe, łącznie 37 osób. Na początku uczniowie poznali podstawowe pojęcia jakimi są smog, niska emisja czy segregacja odpadów. W dalszej części zajęć dzieci wraz z prowadzącym wspólnie obejrzały film edukacyjny, który pozwolił w ciekawy sposób utrwalić te informacje. Zwieńczeniem spotkania był konkurs plastyczny, w ramach którego uczestnicy mieli za zadanie przygotować plakat odnoszący się do ochrony środowiska. Wszyscy biorący udział w wydarzeniu mieli możliwość zaprezentowania swojego dzieła. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali nagrody w postaci książek i kolorowanek.

Badania spirometryczne

30 września 2019 r. na płycie rynku w Ciężkowicach  przeprowadzono dzień darmowych badań spirometrycznych dla mieszkańców. W godzinach 10-15 każdy zainteresowany mógł skorzystać z darmowego badania. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością, co potwierdza blisko 100 przeprowadzonych badań.

VII Marsz Niepodległości w Ciężkowicach

11 listopada 2019 r. odbyła się siódma edycja marszu z okazji odzyskania Niepodległości. Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia była troska o środowisko i ochronę powietrza. W wydarzeniu udział wzięło 200 mieszkańców, którzy przemaszerowali pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Stamtąd wspólnie udali się pod Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, gdzie odbyło się świętowanie połączone z biesiadą.  

Ekodoradca Gminy Ciężkowice  – Przemysław Kapałka

Temat ochrony powietrza z roku na rok jest coraz bardziej istotnym elementem w debacie publicznej, dlatego też tak bardzo istotne są działania podejmowane przez ekodoradcę. Praca związana z edukacją mieszkańców i budowaniem świadomości przynosi wymierne efekty nie tylko w zmianie podejścia do tematu, ale również w podejmowanych przez mieszkańców działaniach. Potwierdza to słuszność drogi, którą na przestrzeni ostatnich lat obrała Gmina Ciężkowice w zakresie wspierania ochrony środowiska,  realizując projekty zarówno pomocy finansowej  jak i merytorycznej dla naszych mieszkańców

Wymiana kotłów

W latach 2018-2019 na terenie gminy Ciężkowice wymieniono 92 stare kotły, które zastąpiono nowymi, ekologicznymi źródłami ciepła.