Podsumowanie LIFE Małopolska – listopad
![LIFE-IP Malopolska lis](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/LIFE-IP_Malopolska_lis-1-1024x733.png)
Najważniejsze wydarzenia
Podczas otwarcia II Europejskiego Forum na rzecz Czystego Powietrza w Bratysławie, Komisarz ds. Środowiska Karmenu Vella wskazał prowadzony przez Województwo Małopolskie zintegrowany projekt LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze” jako wzorowy przykład działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Komisja Europejska zaakceptowała koncepcję nowego projektu zintegrowanego dla Małopolski w zakresie zapobiegania zmianom klimatu. Przyznała również dofinansowanie na realizację projektu pomocy technicznej LIFE, którego celem jest przygotowanie pełnego wniosku na projekt zintegrowany.
Zorganizowane w listopadzie spotkania i wydarzenia związane z tematyką poprawy jakości powietrza zgromadziły prawie 6 tys. mieszkańców Małopolski. Największe z nich miały miejsce w gminach: Skawina, Rabka – Zdrój, Czernichów i Świątniki Górne. Ekodoradcy rozdystrybuowali łącznie ponad 22 tys. materiałów informacyjno–edukacyjnych oraz udzielili prawie 12 tys. porad mieszkańcom Małopolski.
Przedstawiciele UMWM uczestniczyli z głosem doradczym w spotkaniach dotyczących nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza.
C.1. Ekodoradcy
Porady i pomoc mieszkańcom
W listopadzie Ekodoradcy zatrudnieni w ramach programu LIFE zapewnili bezpośrednią pomoc doradczą mieszkańcom Małopolski w wymiarze:
- 5 792 osób przyjętych w biurze,
- 765 w trakcie wizyt w terenie i na spotkaniach,
- 4 929 telefonicznie,
- 309 pisemnie lub mailowo.
Przeprowadzili 1166 kontroli u mieszkańców w zakresie spalania odpadów. W 44 przypadkach stwierdzono naruszenie przepisów.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/świątniki.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/kocmyrzów.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/świątniki-2.jpg)
Ankiety od mieszkańców i wnioski o dofinansowanie
Ekodoradcy zaangażowani byli również w zbieranie ankiet od mieszkańców i rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie. W listopadzie:
- zebrano 512 ankiet od mieszkańców zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania,
- rozpatrzono 369 wniosków mieszkańców lub podmiotów o dofinansowanie,
- podpisano 218 umów z mieszkańcami lub podmiotami o dofinansowanie i rozliczono 445 takich umów.
C.2. Centrum Kompetencji
Wizyta studyjna w Starym Sączu z wykorzystaniem autobusu energetycznego
Przedstawiciele KAPE w dniu 22 listopada odbyli wizytę studyjną w Starym Sączu z wykorzystaniem autobusu energetycznego.
Lista niskoemisyjnych urządzeń grzewczych
Lista niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, spełniających wymagania ekoprojektu, dostępna na stronie internetowej www.powietrze.malopolska.pl, obejmuje łącznie 287 kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń.
Formularz ekointerwencji
W listopadzie za pomocą formularza ekointerwencji, wpłynęło 259 zgłoszeń:
- 193 z nich dotyczyło spalania odpadów,
- 2 sprzedaży węgla złej jakości,
- 11 naruszeń przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorców,
- 49 eksploatacji urządzeń lub spalania paliw niezgodnych z wymaganiami tzw. uchwały antysmogowej
- 4 innych naruszeń.
C.3. Wsparcie wdrożenia zakazu stosowania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie
Pracownicy zatrudnieni w ramach projektu LIFE zaangażowani są w weryfikację wniosków i rozliczanie dotacji do wymiany kotłów. W listopadzie:
- przeprowadzili 109 kontroli powykonawczych
- rozliczyli 252 umowy dotacyjne
E.1. Regionalna kampania medialna na rzecz czystego powietrza
Od 16 listopada, w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w trzech podkrakowskich gminach:
w Wieliczce, Zielonkach i Zabierzów.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/Radio_Malopolska_bez_smogu.jpg)
E.2. Lokalne działania informacyjno–edukacyjne w zakresie ochrony powietrza
Materiały edukacyjne o tematyce ochrony powietrza
Ekodoradcy w gminach przygotowali i rozdystrybuowali materiały edukacyjne o tematyce ochrony powietrza. W listopadzie przygotowali 4 271 ulotek i broszur oraz 250 plakatów. Rozdystrybuowali 14 886 ulotek i broszur oraz 314 plakatów.
Dodatkowo przygotowali 2248 i rozdystrybuowali 7330 innych materiałów edukacyjnych (książeczki i kolorowanki dla dzieci, długopisy, zeszyty, odblaski).
Spotkania i wydarzenia
Ekodoradcy zorganizowali liczne spotkania i wydarzenia:
- 14 konkursów dla dzieci/młodzieży, w których wzięło udział 11 813 osób,
- 44 spotkania w szkołach i przedszkolach, w których uczestniczyło 1 764 osoby,
- 48 spotkań z mieszkańcami, w których uczestniczyło 1 063 osób,
- 65 spotkań z lokalnymi liderami (sołtysami, księżmi, przedstawicielami Alarmów Smogowych, Straży Gminnych, WFOŚiGW, GOPS) łącznie z 741 osobami,
- 20 innych wydarzeń o tematyce ochrony powietrza, w których uczestniczyło 2 188 osób (głównie w ramach pikników ekologicznych oraz gminnych wydarzeń plenerowych)
E.3. Tworzenie sieci wymiany doświadczeń z innymi projektami
Konkurs pt. „Innowacje w budownictwie energo-oszczędnym kluczem sukcesu”
Centrum Kompetencji wraz z Politechniką Krakowską zorganizowało konkurs pt. „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukce-su”, którego celem była promocja technologii, rozwiązań produkcyjnych i organizacyjnych z dziedziny efektywności energetycznej i jakości powietrza. Do udziału w konkursie wpłynęło 29 zgłoszeń. Kapituła przyznała 10 nagród, w trzech kategoriach: nauka, samorząd i biznes.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/1-6.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/2-4-1024x608.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/3-4.jpg)
Spotkanie ws. zmian w ustawie Prawo Ochrony Środowiska
4 listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie robocze dotyczące zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Nowelizacja ustawy doprowadziła m.in. do obniżenia poziomów informowania i alarmowego zanieczyszczenia powietrza. Spotkanie miało na celu ustalenie sposobu przekazywania informacji społeczeństwu o szkodliwych stężeniach zanieczyszczeń i konieczności podjęcia adekwatnych działań.
Spotkanie „Zeroemisyjny Kraków”
W dniach 12-13 listopada przedstawiciele UMWM uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu „Zeroemisyjny Kraków”. Celem spotkania było zidentyfikowanie najważniejszych elementów systemu emisyjności Krakowa oraz ich wzajemnych relacji do osiągnięcia zeroemisyjności miasta. Urząd Marszałkowski włącza się w realizację projektu z głosem doradczym.
Open Eyes Economy Summit
W dniu 20 listopada Z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska przedstawił działania podejmowane przez województwo małopolskie w zakresie po-prawy jakości powietrza i koncepcje planowanych programów na rzecz klimatu podczas panelu „Jakie zmiany w społecznościach lokalnych wymusi walka o ochronę klimatu?” w trakcie Open Eyes Economy Summit.
Konferencja “Jakość powietrza a efektywność energetyczna”
W dniach 20 – 21 listopada odbyła się konferencja “Jakość powietrza a efektywność energetyczna”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin i starostw, ekodoradcy, a także naukowcy i przedsiębiorcy. Organizatorzy wydarzenia przygotowali sesje tematyczne, na których zaprezentowali się prelegenci z ośrodków naukowych, przemysłu i samorządów. Podczas debaty pt. „Jakość powietrza w Polsce: dotychczasowe osiągnięcia, kluczowe wyzwania” wystąpił Z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska. Na konferencji przedstawiono wyniki innowacyjnych badań, najnowsze technologie służące ochronie klimatu oraz zadania związane z ochroną powietrza realizowane przez samorządy.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/1-2.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/1-1.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/4-1.jpg)
Spotkanie konsultacyjne w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości
W związku z przygotowywaniem „Programu ochrony powietrza” w dniu 22 listopada w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie konsultacyjne z udziałem ekspertów w dziedzinie ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Wśród obecnych gości pojawili się eksperci reprezentujący m.in.: środowisko naukowe, samorządy, GIOŚ, WIOŚ, WFOŚiGW, NGO.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/received_549870162229478-1024x683.jpeg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/received_2659870127389243-1024x683.jpeg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/received_2729664673761049-1024x683.jpeg)
Spotkanie ekspertów i polityków zorganizowane przez Komisję Europejską
W dniu 25 listopada w Görlitz odbyło się spotkanie ekspertów i polityków zorganizowane przez Komisję Europejską dot. transfomacji regionów górniczych w ramach działań Coal Regions in Transition Platform. W wydarzeniu wziął udział Z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska.
II Forum Energetyki Rozproszonej
W dniu 25 listopada podczas II Forum Energetyki Rozproszonej Z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska przedstawił założenia Programu Ochrony Powietrza oraz zapowiedział planowane działania województwa na rzecz łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu. Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)”, realizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą, Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/IMG_20191125_135229-1-1024x768.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/IMG_2407-1024x683.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/IMG_2409-1-1024x683.jpg)
Spotkanie w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie
W dniu 26 listopada w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odbyło się spotkanie w celu omówienia i przedstawienia modułu raportowego
w systemie ZONE. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ministerstwa, urzędów marszałkowskich i innych jednostek zainteresowanych walką z zanieczyszczeniem powietrza.
Forum Czystego Powietrza
W dniu 27 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Metropolia Krakowska w Krakowie zostało zorganizowane Forum Czystego Powietrza. Wydarzenie miało na celu omówienia działań realizowanych przez Metropolię Krakowską, a także planów i wyzwań postawionych przed gminami metropolii w najbliższym czasie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz gminy wchodzące w skład Metropolii Krakowskiej.
Konferencja z cyklu debat „Obwarzanek? Czy tu można oddychać?”
W dniu 27 listopada została zorganizowana w Zabierzowie konferencja z cyklu debat „Obwarzanek? Czy tu można oddychać?” W spotkaniu wziął udział Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska. Dyskusja koncentrowała się wokół działań, jakie gminy mogą podjąć, by rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza. Wielokrotnie podkreślano konieczność prowadzenia kampanii informacyjnej wśród mieszkańców i podnoszenie świadomości ekologicznej.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/debatazabierzow_008-1024x683.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/debatazabierzow_013-1024x683.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/debatazabierzow_016-1024x683.jpg)
II Europejskim Forum na rzecz Czystego Powietrza
W dniach 28-29 listopada w Bratysławie reprezentacja województwa małopolskiego uczestniczyła w II Europejskim Forum na rzecz Czystego Powietrza. Podczas tego prestiżowego wydarzenia, Unijny Komisarz ds. Środowiska podał przykład Małopolski, jako dobrej praktyki wdrażania działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/Bratysława-1-1024x576.jpeg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/IMG_2409-1024x683.jpg)
![](https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2019/12/IMG_2411-1-1024x683.jpg)
E.4. Promocja realizacji projektu
Ponadto w listopadzie, Ekodoradcy przygotowali 17 artykuły w prasie, 122 artykułów oraz postów w Internecie i mediach społecznościach, a 21 razy wykorzystali inne media (np. gazetki ścienne i tablice informacyjne).
Publikowane informacje dotyczyły m.in.:
- stanu jakości powietrza,
- uchwały antysmogowej,
- programów dotacyjnych oraz działań prowadzonych przez gminę w zakresie poprawy jakości powietrza.
Podczas II Europejskiego Forum Czystego Powietrza w Bratysławie swoje stoisko przygotowali przedstawiciele Projektu LIFE IP. Uczestnicy konferencji mogli zasięgnąć informacji o działaniach w zakresie ochrony powietrza realizowanych przez województwo małopolskie.