Szkolenie dla ekodoradców o obowiązkach gmin wynikających z Programu Ochrony Powietrza

W dniu 5 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie on-line z Ekodoradcami. W szkoleniu wzięło udział ponad 50 uczestników, w tym ekodoradcy działający na terenie województwa małopolskiego.

Przebieg spotkania

Na spotkaniu omówiono wyzwania jakie stoją przed Ekodoradcami oraz wymagania jakie należy spełnić zgodnie z założeniami Programu Ochrony Powietrza. Należą do nich m.in. utworzenie Punktów Obsługi programu Czyste powietrze, a także zintensyfikowanie kontroli palenisk domowych pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów.

W dyskusji poruszono trudny temat jakim jest realizacja zadań w dobie trwającej epidemii Covid-19. Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszymi danymi naukowców zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko ostrego przebiegu choroby. Dlatego też działania na rzecz poprawy stanu powietrza są teraz tak ważne.

Korzyści dla mieszkańców

Efekty pracy ekodoradców działających w województwie małopolskim pokazały jak dużą korzyścią dla gminy jest zatrudnianie osób odpowiedzialnych za działania w zakresie poprawy jakości powietrza. Fachowe porady związane z wymianą pieców, łatwiejszy dostęp do programów dotacyjnych oraz szybkie reakcje na zgłoszenia interwencyjne to zaledwie tylko kilka przykładów, które sprzyjają lokalnej poprawie jakości powietrza, na której zyskują wszyscy mieszkańcy.

Prezentacja: