Green Week w Miejskich Zespołach Szkół w Gorlicach

Green Week czyli Zielony Tydzień

W dniach 21-24 maja, Kamila Pakuła – Ekodoradca w Gorlicach – przeprowadziła łącznie 8 zajęć edukacyjnych w tematyce ochrony powietrza w:

  • Miejskim Zespole Szkół nr 1,
  • Miejskim Zespole Szkół nr 3,
  • Miejskim Zespole Szkół nr 4,
  • Miejskim Zespole Szkół nr 5,
  • Miejskim Zespole Szkół nr 6.

W zajęciach wzięlo udział łącznie ponad 200 osób! Uczniowie poznali problem zanieczyszczeń powietrza oraz smogu, a także sposoby walki z tymi groźnymi zjawiskami.

Edukacja i informacja także dla rodziców

Na koniec każdych zajęć przekazano uczniom ulotki informacyjne przygotowane przez Krakowski Alarm Smogowy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego dotyczące szkodliwości zanieczyszczeń powietrza i obowiązującej uchwały antysmogowej. Materiały przygotowano specjalnie dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, dzięki czemu ich przekaz jest dostosowany do możliwości poznawczych uczniów.

Ekobajki i tablice smogowe w każdej szkole i przedszkolu

Na podsumowanie wizyty Ekodoradczyni przekazała dyrekcji szkół tzw.  Ekobajkę „Przygoda z wróżką Florą”.  Bajka wydana w formie kolorowej i atrakcyjnej w odbiorze książeczki jest przestrogą m.in. przed spalaniem odpadów oraz pełni rolę edukacyjną.
Dyrekcji wręczono także tablicę antysmogową, dzięki której, każdego dnia, uczniowie będą informowani o stanie jakości powietrza w ich otoczeniu. Tablice antysmogowe przedstawiają za pomocą kolorowych „buziek” w prosty i przystępny sposób jakość powietrza. Kolor „buźki” odpowiada wskaźnikowi CAQI z czujników Airly rozlokowanych na terenie miasta.

 

[easy_image_gallery gallery=”946″]