II EKOsfera w Gorlicach

EKOsfera w Gorlicach

Ekologiczna zapowiedź wakacji

W niedzielę (10 czerwca) na gorlickim Rynku, po raz drugi miało miejsce wydarzenie organizowane przez Ekodoradcę – Kamilę Pakułę pod nazwą EKOsfera. Nazwa nawiązuje do ekologii i atmosfery, a szczególnie problemu zanieczyszczeń powietrza. W Gorlicach wydarzenie, podczas którego mieszkańcy mogą zobaczyć nowoczesne kotły, pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej czy instalacje kolektorów słonecznych i fotowoltaiki stało się już cykliczne. Co roku Ekodoradca organizuje tego typu wystawę, aby zapoznać Gorliczan z nowoczesnymi technologiami, a także móc porozmawiać z nimi poza murami urzędu, poza tradycyjnymi godzinami pracy.

Ekodoradca i Zielony Punkt

W Zielonym Punkcie od 10:00 do 15:00 można było wymienić elektroodpady i zużyte baterie na rośliny oczyszczające powietrze, a także wymienić stare, zwykłe żarówki na żarówki LED.

Ekodoradca udzielała także informacji o Uchwale Antysmogowej dla województwa oraz rozwiewała wątpliwości odnośnie nowoczesnych sposobów ogrzewania budynków i odnawialnych źródeł energii.

W namiocie Ekodoradcy można było porozmawiać także ze specjalistką ds. gospodarki odpadami – Panią Weroniką Ćwiklik. Przekazywała ona także broszury dotyczące segregacji odpadów i recyklingu, magnesy na lodówkę z informacją jak poprawnie segregować odpady, plany lekcji i inne artykuły edukacyjne dla dzieci w tej tematyce.

W sąsiednim namiocie można było znaleźć atrakcje dla dzieci – ogromne bańki mydlane, malowanie twarzy, kolorowanki, wycinanki. Wszystko po to, aby rodzice spokojnie mogli porozmawiać z Ekodoradcą lub wystawcami.

Ogromne zainteresowanie

Lokalna firma zajmująca się gospodarką odpadami sponsorowała zakup żarówek LED w ramach akcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii oraz EKOsfery. Łącznie w ciągu dwóch dni (8 i 10 czerwca) rozdano 1090 żarówek!
W zamian za elektroodpady i zużyte baterie rozdano 160 sadzonek roślin domowych. Elektroodpady wypełniły po brzegi cały, wielki kontener, żarówki nie mieściły się już w przygotowanym na nie pojemniku, a baterii nie sposób było zliczyć!

W sumie w EKOsferze wzieło udział ponad 2 000 osób!

Do zobaczenia na III EKOsferze – za rok.

[easy_image_gallery gallery=”280″]