Dzień drzewa w Szkole Podstawowej im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie

20191010 110141

Dzień Drzewa, to  międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Drzewa nie bez przyczyny świętują właśnie w październiku. W tej porze roku wzbudzają największą ekscytację, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców miast i wsi. Kasztany, żołędzie, jarzębina, bukiety krzyczących kolorami liści – wszystko zachwyca nie tylko dzieci ale i dorosłych.  Na zaproszenie Pani dyrektor SP w Cholerzynie ekodoradca wraz z Panem leśniczym wspólnie z dziećmi dokonali nowych nasadzeń nowych drzew na terenie szkoły.
Ekodoradca przeprowadził także zajęcia edukacyjne dot. ochrony powietrza. Wspólne wnioski i postulaty zostały zapisane poniżej.

Sadźmy drzewa!

Sadźmy drzewa na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli nie możemy sadzić – zatroszczmy się o te zaniedbane – często służby miejskie zapominają np. o podpórkach.

Nauczmy się rozpoznawać gatunki drzew i korzystajmy z ich darów – zarażajmy naszymi odkryciami! Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!

Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je na tysiąc sposobów!

Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i chrońmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.

Papierowa torebka wcale nie jest eko! – Eko jest torba wielorazowa.

Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.