W Gminie Chełmiec powstają „Listy do sąsiada”

Dzieci i młodzież w gminie Chełmiec zachęcają mieszkańców do wymiany kotłów tworząc „List do sąsiada”

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec mają wiedzę na temat obowiązującej w Małopolsce uchwały antysmogowej i chętnie się nią dzielą. Uczestnicy konkursu organizowanego przez Gminę Chełmiec wykazali się znajomością informacji o aktualnych możliwościach wsparcia inwestycji proekologicznych. Znają również wymogi które wiążą się z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków. Te bardzo specyficzne zagadnienia dzieci poruszyły w zadaniu konkursowym – „List do sąsiada”.

W liście uczestnicy gminnego konkursu zachęcają w bardzo przystępny sposób mieszkańców gminy i województwa małopolskiego do podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, informując jednocześnie o aktualnych obowiązkach i terminach ich wykonania.

„Drogi Sąsiedzie!
(…) Jak wiemy wymiana starych pieców tzw. kopciuchów nie spełniających norm ekologicznych nas nie ominie.” – pisze 12-letnia Dominika

Niektóre dzieci w pracach konkursowych skupiły się na przedstawieniu szczegółowych warunków i zasad dofinansowania. Inne zwróciły uwagę, że aktualna jakość powietrza nie pozwala im swobodnie się bawić czy cieszyć się dobrym zdrowiem. Wszyscy uczestnicy konkursu dostrzegli, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Jednocześnie w każdym liście autorzy podkreślają, że trzeba działać jak najszybciej. Do etapu gminnego konkursu zakwalifikowano 20 prac konkursowych, które oceniano w dwóch kategoriach wiekowych:

  • uczniowie szkół podstawowych klasy III -V,
  • uczniowie szkół podstawowych klasy VI -VIII)

W etapie gminnym pięć najlepszych prac w każdej z kategorii wiekowej zostało uhonorowane atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Zwycięzcy konkursu zaprezentowali prace podczas uroczystego rozdania nagród, które odbyło się przed Dniem Ziemi. Nagrody w konkursie zostały wręczone przez Pana Wójta Bernarda Stawiarskiego. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Zachęcamy także do lektury prac konkursowych zamieszczonych w galerii.

Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.