Zgiń, przepadnij smogu!

Radziemice smog ekodoradca

21 marca 2018 r. w szkole podstawowej w Łętkowicach pod hasłem: „Zgiń przepadnij zimo! Zgiń przepadnij smogu” odbyło się powitanie kalendarzowej wiosny”, z udziałem ekodoradcy Gminy Radziemice.

Uczniowie wcielili się w role speakerów, którzy co jakiś czas łączyli się z będącymi w terenie reporterami poszukującymi zwiastunów wiosny. W ten nietuzinkowy sposób dzieci dowiedziały się o znaczeniu czystego powietrza dla zdrowia człowieka, a także o tym, że robiąc porządki w ogrodzie, odpadków  nie można spalać ale należy je właściwie segregować. Nie można również spalać Marzanny – symbolu odchodzącej zimy. Dlatego tez na koniec przedstawienia zima (pod postacią Marzanny) i smog zostały symbolicznie przegnane, nie spalone.

Uczniowie pracowali również z kartami pracy przygotowanymi przez Krakowski Alarm Smogowy w ramach projektu LIFE

Podczas warsztatów w pierwszej i trzeciej klasie szkoły podstawowej przeprowadzone zostały doświadczenia związane z czystością powietrza i jego zanieczyszczeniem. Dzieci uczyły się, które paliwa są ekologiczne, a spalanie których powoduje nadmierne zanieczyszczenia powietrza.  W starszych klasach również przeprowadzono warsztaty pt. „Laboratorium profesora Smogiełki”.  Po zajęciach można z całą pewnością przyznać, że świadomość dzieci dotycząca zagrożeń wynikających z powstawania smogu, jego szkodliwego wpływu na organizm człowieka i sposobów dbania o środowisko jest duża.

Na koniec zajęć wyświetlono film edukacyjny pt. „Smog i jego konsekwencje”. Ostatnim etapem były warsztaty plastyczne. Techniką kolażu dzieci tworzyły wiosenny krajobraz przedstawiający świat, w którym wszystko co wokół jest piękne, czyste i pozbawione zanieczyszczeń. Tym pozytywnym akcentem Ekodoradczyni zakończyła swoją wizytę w szkole podstawowej w Łętkowicach.

W zajęciach wzięło udział 48 dzieci.

[easy_image_gallery gallery=”957″]